+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Yüzey şekilleri ile elektrik enerjisi üretimi arasındaki ilişki nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yüzey şekilleri ile elektrik enerjisi üretimi arasındaki ilişki nedir
  yüzey şekilleri ile elektrik enerjisi üretimi arasındaki ilişki nedirrrrr 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Türkiye - Hollanda Rüzgar Enerjisi

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), Hollanda Enerji Ajansı SenterNovem ile Rüzgar Enerjisi ve Su Santralları İşadamları Derneği (RESSİAD) tarafından ortaklaşa düzenlenen “Rüzgar Enerjisi Çalıştayı” Ankara Sheraton Otelinde 26.11.2008 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Hollanda Dış Ticaret Bakanı Frank Heemskerk’ in katılımıyla yapılmıştır.
  Çalıştayda konuşan Bakan Güler, Türkiye ile Hollanda arasında özellikle yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yapılacak çok iş olduğunu söyledi.
  Türkiye olarak 2020 yılına kadar 20 bin megavat (MW) rüzgar enerjisi yatırımı yapmayı hedeflediklerini anlatan Güler, ”Herhangi bir lisans almadan yapılabilecek 500 kilovolt (kV) ev tipi türbinlere ve 2,5 MW’lik türbinlere de ihtiyacımız var. Bu konuda sizinle (Hollanda) işbirliği yapabiliriz, sizden bu konuda uzun vadeli bir evlilik bekliyoruz” dedi.
  Rüzgar enerjisinin yanı sıra bir diğer yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi yatırımlarında da büyük bir hamle yapmak istediklerini kaydeden Güler, ”Güneş enerjisinde büyük bir potansiyelimiz var. Çatılarımızın kiremitlerini, güneye bakan duvarlarımızı güneş pilleriyle değiştirmek istiyoruz. Tuz Gölü sahasına da büyük bir güneş enerjisi santralı yapmayı planlıyoruz. Bu konuda da birlikte çalışabiliriz” diye konuştu.
  Yıllık elektrik enerjisi ihtiyacı yüzde 8-8,5 civarında artan Türkiye’nin enerji yatırımları konusunda hukuki altyapının tamamlandığını, envanterin çıkartıldığını vurgulayan Güler, Türkiye’deki enerji yatırımlarının ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde de devam edeceğini söyledi. Bakan Güler, ”Bunu bir basketbol maçına benzetirsen yani biz time-out sırasında da sayı atmaya devam edeceğiz” dedi.
  HOLLANDA DIŞ TİCARET BAKANI
  Çalıştayda konuşan Hollanda Dış Ticaret Bakanı Frank Heemskerk ise AB içinde enerji yapan binlerce şirketin onbinlerce istihdam yarattığını ve bu konuda AB ülkelerinin büyük deneyime sahip olduğunu söyledi.
  Yenilenebilir enerji konusunda Hollanda’nın yasal ve teknik konularında büyük deneyime sahip olduğunu belirten Heemskerk, bu konudaki tecrübeleri 5 yıl içinde 15 bin MW’lik rüzgar enerjisi hedefi bulunan Türkiye ile paylaşmaya hazır olduklarını bildirdi.
  Hollanda’nın yoğun bir nüfusa sahip küçük bir ülke olduğunu ve insanların ardık evlerinin yanında bulunan rüzgar direklerinden şikayet ettiklerini anlatan Heemskerk, bu nedenle deniz alanlarına rüzgar türbini kurmaya karar verdiklerini kaydetti. Heemskerk, ”2020 yılına kadar deniz üstüne 6 bin MW’lik rüzgar türbini kurmayı planlıyoruz” dedi.
  Türkiye ve Hollanda’nın rüzgar enerjisindeki deneyimlerinin paylaşıldığı çalıştaya iki ülkenin kamu ve özel sektör kuruluşlarından 175 kişi katılım sağlamıştır.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ekonomik kriz döneminde de Türkiye’de enerji yatırımlarının hız kesmeyeceğini belirterek, “Bunu bir basketbol maçına benzetirsek, basketbol maçı gibi biz time-out sırasında da sayı atmaya devam edeceğiz” dedi.
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hollanda Enerji Ajansı Senter Novem ile Rüzgar Enerjisi ve Su Santralleri İşadamları Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Rüzgar Enerji Çalıştayı’ Sheraton Otel’de yapıldı. Çalıştayın açılış oturumunda bir konuşma yapan Bakan Güler, rüzgar enerjisine hem küresel ısınma açısından gerek olduğunu hem de ihtiyaç olduğunu ifade ederek, bu konuda ortak çalışmaların süratle gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Bu alanda Hollanda’dan daha hızlı bir çalışma beklediğini
  vurgulayan Güler, rüzgar dışında enerjinin diğer dallarında da ortak çalışmalar yapabileceklerini kaydetti.
  Bakan Güler, rüzgar enerjisinde 2020′ye kadar 20 bin megavat yatırım yapılması gerektiğini, potansiyelin ise 48 bin megavat olduğunu söyledi. Küçük ev tipi tribünlerle birlikte bu potansiyelin daha da yükseleceğini belirten Güler, Türkiye’nin 35 Avrupa ülkesi içinde sonunculuktan 11. sıraya yükseldiğini, hedefin ise 1 ya da 2′ncilik olduğunu ifade etti. Hollanda ile işbirliğine bu aşamada ihtiyaç olduğunu kaydeden Güler, “Sizden uzun vadeli bir evlilik bekliyoruz” dedi. Rüzgar enerjisinin yanı sıra bir
  diğer yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi yatırımlarında da büyük bir hamle yapmak istediklerinin altını çizen Güler, “Güneş enerjisinde büyük bir potansiyelimiz var. Çatılarımızın kiremitlerini, güneye bakan duvarlarımızı güneş pilleriyle değiştirmek istiyoruz. Tuz Gölü sahasına da büyük bir güneş enerjisi santralı yapmayı planlıyoruz. Bu konuda da birlikte çalışabiliriz” diye konuştu.
  Yıllık elektrik enerjisi ihtiyacının Avrupa’da yüzde 1 artarken Türkiye’de yüzde 8-8,5 civarında arttığını belirten Güler, Türkiye’deki enerji yatırımlarının ekonomik krizin yaşandığı bu dönemde de hız kesmeyeceğini söyledi. Güler, ”Bunu bir basketbol maçına benzetirsek, basketbol gibi biz de time-out sırasında da sayı atmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
  Hollanda Dış Ticaret Bakanı Frank Heemskerk ise, AB içinde enerji yapan binlerce şirketin onbinlerce istihdam oluşturduğunu ve bu konuda AB ülkelerinin büyük deneyime sahip olduğunu söyledi. Yenilenebilir enerji konusunda Hollanda’nın yasal ve teknik konularında büyük deneyime sahip olduğunu belirten Heemskerk, bu konudaki tecrübeleri 5 yıl içinde 15 bin mw’lik rüzgar enerjisi hedefi bulunan Türkiye ile paylaşmaya hazır olduklarını dile getirdi. Hollanda’nın küçük bir ülke olduğunu ve insanların
  evlerinin yanındaki büyük rüzgar direklerini istemedğini anlatan Heemskerk, bu nedenle deniz alanlarına rüzgar türbini kurmaya karar verdiklerini ve 2020 yılına kadar deniz üstüne 6 bin megavatlık rüzgar türbini kurmayı planladıklarını söyledi.

+ Yorum Gönder


yüzey şekilleri ile elektrik enerjisi üretimi arasındaki ilişki,  yüzey şekilleri ile elektrik enerjisi üretimi arasındaki ilişki nedir,  yüzey şekilleri ile elektrik enerjisi üretimi arasında nasıl bir ilişki vardır,  yüzey şekilleri ile elektrik enerjisi üretimi arasındaki nasıl bir ilişki vardır