+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Ömer seyfettin kütük hikayesi özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ömer seyfettin kütük hikayesi özeti
  ömer seyfettin kütük hikayesi özeti 2. Forumacil
  Devamlı Üye

  KÜTÜK HİKAYESİ'NİN ÖZETİ

  Arslan Bey ünü çok yayılmış ve kurşun bile harcamadan sürekli yeni topraklar zapteden bir Beydir. Bomba görüntüsü verdiği kütükleri kalelere fırlatarak kaledekilerin kaçışını başarır ve onun bu becerisini gören tüm beyler onunla savaşmaktan çekinir.


  ALACAKARANLIK içinde sivri, siyah bir kayanın belli belirsiz hayali gibi yükselen Şalgo Burcu uyanıktı. Vakit vakit inlettiği trampete, boru seslerini akşamın hafif rüzgârı derin bir uğultu halinde her tarafa yayıyor Kederli bağırışmalarıyla ölümü hatırlatan küfürbaz karga sürüleri, bulutlu havanın donuk hüznünü daha beter artırıyordu. Mor dağlar gittikçe koyulaşıyor, gittikçe kararıyordu. Yamaçlardaki dağınık gölgeler, kuşsuz ormanlar, hıçkıran dereler, kaçan yollar, ıssız korular, sanki korkunç bir fırtınanın gürlemesini bekliyorlardı.

  Burcun tepesinde beyazlı siyahlı bir bayrak, can çekişen bir kartal ıstırabıyla, kıvranıyordu. İki bin kişilik muhasara ordusunun çadırları, kaleye giden geniş yolun sağındaki büyük dişbudak ağaçlarının etrafına kurulmuştu. Yerlere kazıklanmış kır atlar, yabancı kokular duyuyor gibi, sık sık başlarını kaldırarak kişniyorlar, tırnaklarıyla kazmaya çalıştıkları toprakların nemli çimenlerini otluyorlardı. Dallarda kırmızı çullar, sırmalı eğerler asılı duruyordu. Cemaatle kılınmış akşam namazından dağılan askerler, çadırların arasından gürültü ile geçiyorlardı. Kısa emirler, çağırılan isimler, bir kahkaha, bir söz başlayacak suskunluğu bozuyor, atların yanında itişen birkaç gencin şen naraları duyuluyordu. Çifte direkli yeşil çadırın kapısı önüne serilmiş büyük bir kaplan postu üzerinde kehribar çubuğunu fosur fosur çeken koca bıyıklı, iri vücutlu, ateş nazarlı şair kumandan, gözlerini, alacağı kalenin sallanan bayrağına dikmişti. Karşısında diz çökmüş kâhyasının anlattıklarını dinliyordu. Ordugâha yarım saat evvel dörtnala gelen bu adam, yaşlı, şişman bir askerdi. İşte kaç hafta oluyor, kumandanının "Göndersdref Baronu Erasm Tofl'u beraber vurmak" teklifini içeren mektubunu tek başına, Hadım Ali Paşa'ya götürmüştü. Ama, paşa çok meşguldü. Zaman bulup cevap verememişti. Dregley Kalesini sarıyordu. Kuşatmanın başlangıcından sonuna kadar hazır bulunan kahya, şimdi orada gördüklerini söylüyordu; bu kale sarp, gayet dik bir kayanın üzerine yapılmıştı.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Ömer seyfettin Türk edebiyatının önemli yazarlarından birisidir ve aynı zamanda güçlü yetenekleri olan bir öğretmendir. Türk kısa hikayeciliğinin önemli temsilcisi ve kurucusudur. Çok fazla yaşamamasına rağmen çok sayıda eser bırakmıştır.
+ Yorum Gönder


ömer seyfettin hikaye özetleri,  ömer seyfettin kütük inceleme,  ömer seyfettin hikayeleri özeti,  ömer seyfettin kütük hikayesi özeti,  ömer seyfettin hikayeleri özet,  ömer seyfettin hikayeleri incelemesi