+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Kuşlarla ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kuşlarla ilgili bilgiler
  kuşlarla ilgili bir yıllık ödevim var yardım edebilir misiniz 2. IŞILAY
  Devamlı Üye


  KUŞLARLA İLGİLİ BİLGİ

  Kuşlar (Aves), iki ayaklı, sıcak kanlı, omurgalı ve yumurta ile üreyen hayvanlar sınıfı.
  Yaklaşık 10.000 civarında yaşayan türüyle en kalabalık tetrapod omurgalıları oluştururlar. Kuzey Kutbundan Güney Kutbuna dünya üzerindeki tüm ekosistemlerde yaşarlar. Boyutları arı sinek kuşunda 5 cm ile deve kuşunda 2,7 m'ye kadar değişir.
  Bulunan fosillere göre kuşlar, yaklaşık 150-200 milyon yıl önce, Jura Devri'nde dinozorlardan gelmektedir. Bilinen ilk kuş Jura Devri'nin sonlarında yaklaşık 155-150 milyon yıl önce yaşamış olan Archaeopteryx 'tir.

  Kuşlar, diğer canlı alemlerinden farklı olarak bazı özelliklere sahiptir. İlk sabit sıcaklıklı canlılar olma özelliğini taşırlar. Belirgin özellik olarak, üyelerinin tümü, diğer hiçbir hayvan grubunda görülmeyen tüylerle kaplıdır. Ön üyeleri kanatlara dönüşmüştür ve arka üyelerdeki kemikler intertarsal eklem oluşturacak şekilde dizilmiştir. Trake ve bronşlarının bulunduğu yerde çok gelişmiş bir ses kutuları vardır. Sert kabuklu yumurta bırakırlar ve kuluçkaya yatarlar. Embriyo, yumurta kabuğu ve amniyon zarı ile çevrilidir. Kuşların tam işlev gören, karmaşık ve gelişmiş, büyük ve küçük dolaşım sistemleri vardır.

 3. IŞILAY
  Devamlı Üye


  KUŞLAR HAKKINDA BİLGİ

  KÖKENLERİ


  Ana madde: Kuşların evrimi
  Kuşlar, sürüngenler ile yakın akrabadırlar. Bu nedenle sürüngenlerle birlikte Sauropsida, üst sınıfında toplanırlar. Diapsid Archosauria'dan, özellikle Triyas'ta büyük ölçüde farklılaşmış Thecondonti'dan türemişlerdir. Bu sonuncu grubun içinde bulunan Pseudosuchia, bununla ilgili olarak Dinosauria kuşlara en yakın gruplar olarak varsayılır. En eski kuş fosili, Solenhofen'ın (Batı Almanya) Üst Jura (140 milyon yıl) katmanlarında bulunan Archaeopteryx'dir. 1860 yılında ilk defa tek bir telek, 1861 yılında ise, baş hariç tüm iskelet sistemi tamam olan bir fosil bulunmuştur. Bulunan bu fosil, bilim dünyasında bir sansasyon yaratmıştır. Çünkü bu fosil, sürüngen ve kuş özelliklerinin her ikisini de aynı ölçüde taşımaktadır. Fosil, H.V. Meyer tarafından Archaeopteryx lithographica olarak tanımlanmış ve Londra'daki British Museum'a konulmuştur
  .

 4. IŞILAY
  Devamlı Üye
  KUŞLAR

  ANATOMİLER
  Ana madde: Kuşların anatomisi

  Gerçek dişlerin olmayışı, derilerinde salgı bezlerinin olmaması, tüysüz kısımlarında pul bulundurmaları, kafatasının omurgaya bağlanması ve göğüs kemiğinin iyi gelişmiş olması diğer canlılarda az olarak görülebilen özelliklerindendir. Bununla beraber, alyuvarları çekirdekli ve oval, akciğerleri havayı daha verimli kullanabilir tiptedir
  . Böbrekler metanefroz tiptedir ve boşaltım kanalları kloaka açılır. Devekuşları hariç idrar keseleri yoktur. Atık ürün katı ürik asittir. Bir çift testis bulundururlar ve bunlar kloaka açılır. Ayrı eşeyli canlılardır. Çiftleşme organı (penis) bazı türler (kaz, ördek) haricinde yoktur. Yumurtaları telolesital tiptedir ve meroblastik gelişme gösterir. Her zaman iç döllenme görülür. Beyinden 12 çift sinir çıkar. Görme organları diğer duyu organlarına göre çok daha iyi gelişmiştir. Koku alma duyusu kısmen körelmiştir. Kuşlar, metabolizma hızları en yüksek olan canlı grubudur.


 5. IŞILAY
  Devamlı Üye


  KUŞLAR HAKKINDA KISACA BİLGİ

  Phalaenoptilus nuttallii türü kış uykusuna yatar.Kuşlarda, beyinin gelişmiş olmasına bağlı olarak, davranış şekilleri karmaşıklaşmıştır.
  Özellikle sesle iletişim kurulması gelişmiştir. İnsan dışında başka bir canlının sesini taklit etme özelliği sadece kuşlarda bulunur. Ses analizleri tür ayrımlarında bir kriter olarak kullanılır. Beslenme- kur yapma, saldırma ve korunma ile ilgili davranışlar türden türe farklılık gösterir.

  Kış uykusu [değiştir]Kuşlar kural olarak, Çobanaldatanlar (Caprimulgiformes) haricinde kış uykusuna yatmazlar. Kış uykusu sırasında Phalaenoptilus nuttallii türü vücut sıcaklığını 70C'ye kadar düşürmez.

  GÖÇ

  Ana madde
  : Kuşlarda göç

  Göçmen kuşlarKuşlarda göç, yılın belli bir dönemini, kuluçkaya yattığı yerden uzak olarak geçirmek anlamına gelir. Gezici kuşlar, kuluçka yerinden değişik yönlere doğru kısmen ayrılan kuşlardır. Yerli kuşlar ise, sürekli kuluçka bölgesinde kalan kuşlardır
  . Her üç grubunda arasında geçiş formu gruplar bulunmaktadır. Göç davranışı, kuluçka bölgesinde geçici olarak besinin azalması ile ortaya çıkabilir. Kuzeydeki kuşların soğuk mevsimle ve bitkilerin yapraklarını dökmesiyle göç ettikleri bilinir. Örneğin su kuşlarının yaşadıkları yerde suların buz tutmasıyla ya da güneyde yaşayanlarda kuraklık nedeniyle yazın kuzeye de göç davranışı başlar. Çoğu kuşta, kışlama ve kuluçkaya yatma bölgeleri kalıtsal olarak saptanmıştır. İlkbaharda ya da yazın iç, kısmen dış etkilerle göç başlatılır.

  YAYILIŞLARI


  Ana madde: Kuşların yayılışları
  Kuşların uçma yeteneğinin gelişmiş olması ve sıcakkanlılık, bütün dünyaya yayılmalarını sağlamıştır. Bazı kuşlar bu yüzden dünyanın bütün heryerinde görülebilir olmuştur. Bazıları ise sadece belli bir bölgeye özgüdür. Tür sayısının en fazla olduğu yer tropik ormanlardır. Güney Amerika, özellikle Amazon tür bakımından en zengin bölgeledir. Türce en fakir yerler ise, kutuplar ve kutuplara yakın soğuk tundralardır.

  SINIFLANDIRMA

  Ana madde: Kuşların sınıflandırılması

  Soyu tükenmiş kuşlardan Archaeopteryx
  Günümüz kuşlarından bir su kuşu
  Bir tepeli güvercin
  Ak kuyruklu trogon (Trogon viridis)Alt sınıf Archaeornites (Sürüngen benzeri kuşlar, fosil kuşlar)
  Alt sınıf Neornithes (Günümüz kuşları, gerçek kuşlar)
  Paleognathae (Koşucu kuşlar)

  Struthioniformes, (Deve kuşları, kiviler vb.)
  Tinamiformes, (Tinamular)
  Neognathae (Uçucu kuşlar)

  Anseriformes (Kazsılar), dünya çapında bulunur; 150 tür
  Galliformes (Tavuksular), dünya çapında, kuzey Avrasya harıç; 256 tür
  Sphenisciformes (Penguenler), güney kutbu ve güney suları ait; 16 tür
  Gaviiformes (Dalgıç kuşları), Kuzey Amerika, Avrasya; 5 tür
  Podicipediformes (Yumurta piçleri, Batağanlar), dünya çapında bulunur; 20 tür
  Procellariiformes (Tüp burunlu kuşlar, Fırtına kuşları), bütün denizlerde bulunur; 93 tür

  Pelecaniformes (Kürek ayaklılar, Pelikanlar), dünya çapında bulunur; 57 tür
  Ciconiiformes (Leyleksiler), bütün kıtalarda bulunur; 115 tür
  Falconiformes (Gündüz yırtıcıları), dünya çapında bulunur.
  Turniciformes (Üçparmaklı bıldırcınlar), Eski Dünya, 15 tür
  Gruiformes (Turnamsılar), dünya çapında bulunur; 196 tür
  Charadriiformes (Yağmur kuşları, Kıyı kuşları), dünya çapında bulunur; 305 tür
  Pteroclidiformes (Bağırtlaklar), Afrika, Avrupa, Asya; 16 tür
  Columbiformes (Güvercinler), dünya çapında bulunur; 300 tür
  Psittaciformes (Papağansılar), bütün tropikal bölgeler, güney ılıman bölgeler; 330 tür
  Cuculiformes (Guguksular), dünya çapında bulunur; 151 tür
  Strigiformes (Gece yırtıcıları), dünya çapında bulunur; 134 tür
  Caprimulgiformes (Çoban Aldatanlar), dünya çapında bulunur; 96 tür
  Apodiformes (Ebabiller, Sağanlar), dünya çapında bulunur; 403 tür
  Trochiliformes (Kolibriler), orta ve kuzey Amerika, 331 tür
  Coliiformes (Fare kuşları), Sahra aşağıda Afrika; 6 tür
  Trogoniformes (Kemirgen gagalılar), Sahra aşağıda Afrika, Amerika, Asya; 35 tür
  Coraciiformes (Gökkuzgunları), dünya çapında bulunur; 192 tür
  Piciformes (Ağaçkakansılar), dünya çapında bulunur, Asya kıtasının güneydoğusundaki büyüklü küçüklü adalar harıç; 376 tür
  Passeriformes (Ötücü kuşlar), dünya çapında bulunur; yaklaşık 5200 tür


+ Yorum Gönder


kuşlarla ilgili bilgi,  kuşlarla ilgili bilgiler,  kuşlarla ilgili yazılar