+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Everest tepesi hangi ülkededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Everest tepesi hangi ülkededir
  everest tepesini göstere bilir misiniz? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye


  EVEREST TEPESİ HANGİ ÜLKEDE KISACA BİLGİ


  Hindistan ile Çin arasında Himalaya sıradağları uzanır; bu heybetli dağların en yüksek doruğu, çevredeki dağlılar tarafından <<Dünyanın Anası>> diye anılan Everest tepesidir (8880 metre)

  Yeryüzünün en yüksek tepesi olan Everest, Himalaya dağlarının sekizbin metreyi aşan öndört doruğu içinde en heybetlisidir. Bu tepe, Nepal ile Tibet'i ayıran sınırı çizer. Dondurucu soğuk, doğal engeller ve altı bin metrenin üstünde havanın, solunum maskesi kullanmayı gerektirecek kadar syreltik olması gibi nedenlerle tırmanılması çok güç olan bu tepe bugüne kadar bir çok dağcının hayatına mal olmuştur. Nihayet 29 Mayıs 1953'te Yeni Zelandalı dağcı Edmont Hillary, kılavuzu ve taşıyıcısı Nepal'li Tinsing'in eşliğinde Everest'in doruğuna ulaşabildi. Everest bir İngiliz coğrafyacısının adıdır; XIX. Yüzyılda pek bilinmeyen ve "Dünyanın Çatısı" diye adlandırılan bu bölgenin tam ve doğru bir haritasının yapılmasında büyük katkıları olan bu coğrafyacının adı, bu tepeye verilmiştir.

+ Yorum Gönder


everest tepesi hangi ülkededir,  everest tepesi hangi ülkede,  everest dağı hangi ülkede