+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Özü doğru olanın, sözü de doğru olur sözünün anlamı nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Özü doğru olanın, sözü de doğru olur sözünün anlamı nedir?
  özü doğru olanın,sözü de doğru olur sözünün anlamı nedir? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  SÖZÜ ÖZÜ BİR OLMAK

  İslam Dininin getirmiş olduğu ölçüler, insanın günahlarla kirlenmiş gönlünü tertemiz hale getirir, dünyaya dalmış ruhunu uhrevi hayata döndürür, dünyayı ahirete ahireti dünyaya tercih etmeden her ikisini de Yaratanın razı olacağı bir yaşantıya çevirir. Bu sebeple bize sunulmuş olan bu ilkeleri benimsemeli, hayat düsturu haline getirmeliyiz. Bu düsturlardan biride doğruluktur.

  Doğruluğun zıddı yalancılıktır. Doğruluktan kasıt, söz söylemede, söz vermede, yaşantıda, iş hayatında, aile hayatının her alanında doğru olmak, yalancılıktan beri olmaktır. Doğruluk kendisi bir iyiliktir ve kişiyi iyiliğe sevk eder, yalancılık ise kendisi kötü olduğu gibi kişiyi de kötülüğe sevk eder.

  Doğruluk ne kadar önemli ise doğru insanlarla beraber olmakta o kadar önemlidir. H yalnız başına geçirilebilecek tarzda yaratılmamıştır. Birliktelik kaçınılmazdır. Bu birlikteliklerin en güzel şekilde devam edebilmesinin yolu ise doğruluktur.


  - KONU İLE İLGİLİ AYETLER:  Doğruluk konusu ile ilgili ayet-i kerimeler şunlardır:  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلاً سَدِيداً  - “Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve doğruyu kastederek söz söyleyin’ki Allah amellerinizi de ıslah edip düzeltsin, günahlarınız bağışlansın.”(Ahzab,70) .

  Bu ayet Müslümanların; sözü özü doğruların yanında, safında olması gerektiğini bildirmektedir.  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَكُونُواْ مَعَ الصَّادِقِينَ  - “Ey inananlar! Allah’a karşı saygılı olun ve özü-sözü doğru olanlarla beraber bulunun.” (Tevbe, 119).

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ  - Ey İman edenler! Kendiniz yapmadığınız şeyleri niçin söylüyorsunuz?(Saf, 2).

  Ayet: Uygulamadığımız dini hükümleri başkalarına anlatmamızı yasaklamıştır. Çünkü faydasızdır.

  كَبُرَ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ  - “ Yapamadığınız şeyleri söylemeniz Allah katında öfkeye sebep olan büyük bir davranıştır.” (Saf, 3) .  Müşriklik yapan kişinin kendisinin uygulamadığı dini hükümleri, başkalarına; yapın, uygulayın diye tavsiyesi Allah’ın şiddetli öfkesine sebep büyük günahtır.  فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَمَن تَابَ مَعَكَ وَلاَ تَطْغَوْاْ إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ  - “ Artık sen, sana tövbe ederek, tâbî olanlarla birlikte emrolunduğun gibi istikamet üzere dosdoğru ol. Onlara azgınlık yapmayın (aşırı gitmeyin). Muhakkak ki Allah, yaptıklarınızı görendir.” (Hud, 112)

  Ayet: İstikamet üzere dosdoğru olmayı, aşırılıktan kaçınmayı, Allah’ı görüyor gibi ona kulluk yapmayı, zaten Allah’ın yaptıklarımızı gördüğünü bildiriyor.

  Bu ayette: Yüce Allah, Doğru söyleyen, söz söylerken çıkar amacı gütmeyen iyi niyetli kişiler olmalıyız. Özünde ve sözünde dosdoğru olanlardan olmalıyız.

  Yüce Allah ayette Peygamberimize ve müminlere kesin bir dille dosdoğru olmalarını emretmekte, aşırı gitmemelerini, ölçülü ve dengeli olmalarını istemekte ve insanların bütün yaptıklarını gördüğünü beyan etmektedir.

  Ayette 3 konuya vurgu yapılmaktadır: A- Müminlerin dosdoğru olmaları. B- Aşırı gitmemeleri. C- Allah’ın insanların bütün yaptıklarını gördüğünün ve onları murakabesi altında tuttuğunun bilinmesi ve ona göre hareket edilmesi.  -KONU İLE İLGİLİ HADİSLER:  Konu ile ilgili hadis-i şerifler şunlardır:  إِنَّ الصَّدْقَ يَهْدِي إِلَى الْبِرِّ وَإِنَّ الْبِرَّ يَهْدِي إِلَى الجَنَّةِ ، وَإِنَّ الرَّجُلَ ليصْدُقُ حَتَّى يُكتَبَ عِنْدَ اللَّهِ صِدِّيقاً ، وإِنَّ الْكَذِبَ يَهْدِي إِلَى الفجُورِ وَإِنَّ الفجُورَ يَهْدِي إِلَى النَّارِ ، وَإِنَّ الرَّجُلَ لَيَكْذِبُ حَتَّى يُكتَبَ عِنْدَ اللَّهِ كَذَّاباً  - “Şüphesiz ki sözde ve işde doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğrucu) diye kaydedilir. Yalancılık, yoldan çıkmaya (fücûr) sürükler. Fücûr da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzâb) diye yazılır.(Buhari, Edeb,69).  - “(Ey Peygamberim) Emrolunduğun gibi dosdoğru ol. Kafirlerin arzu ve heveslerine uyma”. (Ahmed, III , 413).  “-Ya Rasülallah ! İslam dini ile ilgili bana öyle bir söz söyle, iş bildir” ki senden sonra onu kimseye sormayayım ve ona sarılayım diyen sahabeden Abdullah es-Sakafi’ye Peygamberimiz: “Allah’a iman ettim de ve dosdoğru ol.” cevabını vermiştir. (Müslim, İman, 62).  - SONUÇ VE GENEL DEĞERLENDİRME:


  Doğruluğu hayat haline getirmiş olanlar için nice müjdeler vardır. Kur’an-ı Kerim’de bu müjdeler şöyle bildirilmektedir.  إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ

+ Yorum Gönder


özü doğru olanın sözüde doğru olur anlamı,  özü sözü doğru olmak deyiminin anlamı,  özü sözü doğrudur deyiminin anlamı,  özü sözü doğru deyiminin anlamı,  özü dogru olanin sözüde dogru olur ne demek,  özü doğru olanın sözüde doğru olur