+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Hava toprak ve su kirliliği hangi hastalıklara neden olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hava toprak ve su kirliliği hangi hastalıklara neden olur
  Soru:su kirliliği hangi hastalıklara neden olur?
  Cevap:Kolera,tifa,dizenteri gibi hastalıklara neden olur. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Hava Kirliliği


  Hava kirliliği insan sağlığını doğrudan etkiler. Bu nedenle hava kirliliği konusunda daha duyarlı olmalıyız.
  İşte konuya ilişkin bazı bilgiler:
  • Havanın % 78'i Azot; ama bizim için önemli olan havadaki OKSİJEN. Otomobilinizin kontağını çevirirken bile ateşleme için oksijen gerekli, oksijen kaybını önleyemeyiz ama oksijen yapımını sağlayabiliriz.
  • Hava kirliliği hava katmanlarında sera etkisine, bu ise iklim değişikliğine yol açar.
  • İnsan yapımı kloroflorokarbonlar ozon tabakasını inceltiyor, ozonun incelmesi, çevre ve insan sağlığı üzerinde çok olumsuz etkiler yapıyor.
  • Hava kirliliği ve küresel ısınmayı önlemek için pek çok şey yapabiliriz, ama öncelikle aşırı enerji kullanımından kaçınmalıyız.
  Hepimizin üzerine hava kirliliği ile ilgili belli sorumluluklar düşmektedir.
  Eğer sorumluluk duygusuyla "önce ben" diyerek işe başlarsak sorunun yarısını çok kısa sürede çözeriz.
  "Yok başkaları yapsın" diyorsak kentlerden kaçarken "önce ben" demek zorunda kalabiliriz.  Su KİRLİLİĞİ
  Dünyamız "su bunalımı" ile karşı karşıya. Çünkü su kullanımı hızla artıyor (2000 yılında iki katını çıkacak) .Buna karşılık kullanabilir su kaynakları sınırlı.
  Dünya nüfusunun %40'nı barındıran 80 ülke, şimdiden su sıkıntısı çekiyor.
  Ülkemizde durum nasıl?
  Tatlı su kaynaklanınız bol değil, ancak yetiyor.
  Türkiye'nin yıllık yağış ortalaması 640mm Dünya ortalaması 1000 mm.
  Göllerimizi, barajlarımızı, nehirlerimizi, yeraltı sularımızı ve denizlerimizi çöl iyi değerlendirmeli, temiz tutmalıyız. Arıtma tesislerini yaygınlaştırmalı, sulamalarınızı evsel ve endüstriyel atıklarla kirletmemeliyiz. Aşırı gübreleme, bilinçsiz kullanılan zirai mücadele ilaçları ve yoğun yapılaşma baskısından sakınmalıyız.
  Suyun değerini bilelim, yokluğunu yaşamayalım.
  • İnsan yaşamının vazgeçilmez unsurlarından olan su, sınırlı bir kaynaktır. Dünya nüfusunun hızla artmasına rağmen su kaynaklarının sabit olması, bu kaynakların kirletilmesi ve tüketilmesine neden olmaktadır.
  • Bilinçli su kullanımıyla, yaşam kalitemizi bozmadan alacağımız basit önlemlerle su kaynaklarımızın kirlenmesini ve tükenmesini önleyebiliriz.
  • Evimizdeki musluklara takacağımız "DÜŞÜK AKIŞ MUSLUK HAVALANDIRICISI" ile
  %50 oranında daha ekonomik su kullanımı mümkün olacaktır.
  • Arabamızı ya oto yıkama tesislerinde yıkatalım, ya da hortum kullanmak yerine, kovaya su doldurarak kendimiz yıkayalım.
  • Tuvaletlerimizde gereğinden fazla su sarfiyatını önlemek için rezervuarlarımızdaki su seviyesini düşürebiliriz.
  • Bahçeleri günün erken saatlerinde, toprak ısınmadan sulayarak gereksiz yere suyun buharlaşmasını önleyelim.
  Unutmayalım ki; gereksiz yere harcadığımız her damla su, nehirlerin kurumasını, balıkların tükenmesini, barajların boşalmasını hızlandıracaktır.  TOPRAK KİRLİLİĞİ
  Toprak; yeryüzünün dışını kaplayan, kayaların ve organik maddelerin, tarla ayrışma ürünlerinin karışımından meydana gelen, içerisinde ve üzerinde geniş bir canlılar alemini barındıran ve belirli oranlarda su ve hava içeren bir maddedir.
  Türkiye'nin en önemli çevre sorunu "EROZYON" Avrupa'dan 12, Afrika'dan 17 kat daha fazladır.
  1 cm. kalınlıkta toprak ancak bir kaç yüzyılda oluşabilir. Ana madde, iklim, canlılar, topografya ve zaman gibi etmenlerle süre bazen binlerce yıla da uzayabilir. Bu olgu uğradığımız felaketin ne denli büyük olduğunu gösterir.
  Toprak kaybını da etkin "Çevre Yönetimi" yle yavaşlatabiliriz. Ormanlarımızın, cayır ve meralarımızın, sulak alanlarımızın üzerine titreyerek Topraklarımızı her türlü kirleticilerden koruyarak
  Türkiye'de ormanlar başta olmak üzere her çeşit bitki örtüsü giderek azalmaktadır.Ormanlarımızın devamlılığını tehlike sokan etkenler arasında; orman yangını, zararlı böcek ve hastalıklar bulunmaktadır.
  Bunları önlemek için;
  • Orman yangınlarının olmaması için gerekli tedbirleri alalım.
  • Orman alanlarına yapılaşmayı engelleyelim.
  • Ormanlarımızda ağaç kesimi yapmayalım.+ Yorum Gönder


çevre kirliliği hangi hastalıklara neden olur,  toprak kirliliği hangi hastalıklara yol açar,  su kirliliği hangi hastalıklara yol açar,  toprak kirliliği hangi hastalıklara neden olur,  toprak kirliliği insanda hangi hastalıklara neden olur,  su kirliliğini hangin hastalıklara sebep sebep olur