+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda İslam'ın temizliğe verdiği önemini belirten ayet ve hadisler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İslam'ın temizliğe verdiği önemini belirten ayet ve hadisler
  islamın temizliğe verdiği önemini belirten ayet ve hadisler 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Temizlik Ile Ilgili Hadisler Temizlik Ile Ilgili Ayetler

  Temizlik Ile Ilgili Hadisler

  Müslümanlik temizdir, kirsizdir. Siz de temiz olun, temizlenin, Zira cennete temizler girer.

  (G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 1. cilt, Gonca Yayinevi, Istanbul, 1997, 96/2)


  Cabir anlatir: "Peygamber salla'llahü 'aleyhi ve sellem buyurdu ki: "Hilal eylemek disleri aritir, pak eyler, diplerini saglamlastirir ve agiz kokusunu güzel eyler."

  (Önder ÇAGIRAN, Tibbi Nebevi,1. Baski, Bogaziçi Yayinlari, Istanbul 1996)


  Süphe yok ki Yüce Allah temizdir, temizligi sever. Ikrami boldur, ikrami sever. Cömerttir, cömertligi sever. Artik evlerinizin çevresini temiz tutun.

  (Et-Tibbün Nebavi s.216)


  Benim ümmetim kiyamet gününde yüzleri parlak, elleri ve ayaklari nurlu olarak hasrolunacaktir. Herkes gücünün yettigi kadar bu parlakligi arttirsin.

  Temizlik ile ilgili ayetler

  Ey iman edenler namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin); eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah size güçlük çıkarmak istemez ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki şükredersiniz. (5/6)

  Hani kendisinden bir güvenlik olarak sizi bir uyuklama bürüyordu. Sizi kendisiyle tertemiz kılmak sizden şeytanın pisliklerini gidermek kalblerinizin üstünde (güven ve kararlılık duygusunu) pekiştirmek ve bununla ayaklarınızı (arz üzerinde) sağlamlaştırmak için size gökten su indiriyordu. (8/11)

  Elbiseni temizle. (74/4)

 3. Ziyaretçi
  ödevimi yapmamda çok yardımcı oldu
+ Yorum Gönder


islamın temizliğe verdiği önem ile ilgili ayetler,  islam dininin beden temizliğine verdiği önemi belirten ayet ve hadisler,  islam dininin çevre temizliğine verdiği önemi belirten ayet ve hadisler,  islamın temizliğe verdiği önem ile ilgili hadis,  islam dininin temizliğe verdiği önem ile ilgili ayet ve hadisler,  islam dininin temizliğe verdiği önem ayet