+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Göz Kapağı Titremesi Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Göz Kapağı Titremesi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
  Göz Kapağı Titremesi ile ilgili bilgi?

  Arkadaşlar lütfen hemen bana göz kapağı titremesi ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Göz Kapağı Seyirmesi Seğirmesi Zaman zaman, bir göz kapağında seyirmenin verdiği rahatsızlığı hissedebilirsiniz. Göz kapağının elde olmadan titreşmesi genellikle sadece birkaç saniye sürer fakat rahatsız edici olabilir ve gözlerinizde bir rahatsızlık olup olmadığını merak etmenize yol açabilir.
  Genellikle endişe edecek bir şey yoktur, çünkü seyirme hemen her zaman önemsiz bir rahatsızlıktır. Elde kolda veya ayakta ara sıra bir kasın seylirmesi sık rastlanan bir olaydır ve göz seyirmelerlnln meydana gelişi sık olabilir, ama süresi birkaç saniyedir.
  Çoğu seyirmelere neyin sebep olduğunu hiç kimse tam olarak bilmiyor, fakat birçok insan bunların stres ve zihinsel bağlantılı olduğunu belirtmektedirler. Birçok kişi bunları tedirgin edici bulduğu için endişe eder. Bazıları ise daha ciddi bir sorunun işareti olmasından korkar. Bazı kimselerde göz kapakları nadir görülen bir rahatsızlık olan esansiyel blefarospazm nedeniyle kendiliğinden kapanır. Göz seyirmeleri çok ender olarak ciddi hastalık belirtisidir. Ciddi yüz tikleri, yüz adaleleri spazmları ve multiple sklerozis göz kapaklarını da etkileyebilir fakat bu hastalıkların belirtileri, doktorunuzun normal göz seyirmesiyle karıştırmayacağı kadar farklıdır. Göz seyirmeleri hemen her zaman zararsızdır fakat rahatsız edici olabilir. Etkilenen göz kapağına hafif masaj yapmayı deneyin. Çoğu kimseler bunun seyirmeyi belirgin şekilde rahatlattığını farkederler
 2. Ziyaretçi

  Bilgi ve hizmetlerinizden dolayı teşekkür ederim. Göz seyirmesi, gözü kaybetmeye kadar ciddi sorunlar açabilir. Göz damarlarındaki rahatsızlık veya göz de uzak ve yakının görme sorunu da olabilir. Önemsiz denilip geçilmeden bir hekime görünmesi en sağlıklı yol olmalıdır.
 3. Ziyaretçi
  ya birşey soracam benim göz kapaklarımın içinden damarlar sanki kıpraşıor bu sadece sol gözde meydana gelior ve 1 haftadır meydana gelior neyden olabilir
 4. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  gözde kapağında kıpraşmalar varsa bu tik belirtisi olabilir.

 5. Ziyaretçi
  benim gözüm hemen hemen her dakika baso seyiriyo ve bir haftadır kesilmedi ne den bçyle yapıyo ögrenebilirmiyim

 6. Asel
  Bayan Üye
  Göz seğirmesi Neden Olur

  Göz seğirmesi nedir? Neden olur? Nasıl geçer?  Göz seğirmesi, göz kapağı tikleri ve kasılmaları oldukça yaygındır. Genelde gözlerden birinin alt kapağında görülür, ama üst göz kapağı da seğirebilir. Pek çok göz seğirmesi anlıktır. Kısa bir süre olur ve biter, ama haftalarca, hatta aylarca sürenleri bile vardır.

  Bir keresinde, bir hastamın eşinden, alt göz kapağının birkaç haftadır seğirdiğini ve bu durumun kendisini delirttiğini belirten e-posta aldım. Yardım edebilir miydim?

  Göz seğirmesine bir çözüm bulabilmemiz için, bu sinir bozucu sorunun esas sebebini belirlememiz gerekiyor. Doktor dilinde miyokimi (adele seğirmesi) denen, gözde oluşan ve dalgalanan bu kas kasılmalarının sebepleri şunlar olabilir:

  Bir anlık göz kapağı seğirmesi genellikle iyi huyludur, durumun ciddi olmadığı veya tıbbi bir sorunun işareti olmadığı anlamına gelir.

  Buna rağmen, bu tarz bir göz kapağı seğirmesinin tedavisi bile zor olabilir. Göz seğirmesini durdurmanın tek yolu, sorunun sebebi bulmak ve tedavi etmek olabilir.

  Göz seğirmesinin daha ciddi örneklerine, azblefarospazm ve orofasiyel diskinezi gibi nörolojik durumlar neden olmaktadır. Bu durumlar çok nadir yaşanır ve yaşandığında da bir göz doktoru tarafından teşhis edilip tedavi edilmelidir.

  Gözüm Neden Seğiriyor?

  Stres: Çok stresli olduğumuz zamanlarda hepimizin vücudu birbirinden farklı tepkiler verir. Göz seğirmesi, özellikle de göz yorgunluğu gibi görüş sorunları ile ilişkili olduğunda stresin bir işareti olabilir (aşağıya bakın). Stres nedenlerini azaltmak göz seğirmesini durdurabilir.


  Göz kapağınız seğirirken, hareketi abartan bu animasyondaki gibi, herkesin bunu görebildiğini hissedebilirsiniz. Aslında, kasılma diğer insanların fark edemeyeceği kadar hafif olur.
  Yorgunluk: Stresten ya da başka sebeplerden kaynaklanan uyku eksikliği, göz kapağı kasılmalarını tetikleyebilir. Düzenli ve yeterli uyumanın yardımı olabilir.

  Göz yorgunluğu: Görüşle ilişkili stres, yeni bir gözlüğe ihtiyacınız olduğunda ortaya çıkabilir. Belki de gözleriniz, göz kapağı seğirmesini tetikleyecek kadar çok zorlanıyordur.

  Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazları aşırı derecede kullanmak da görüşle ilişkili stresin yaygın bir nedenidir.

  Eğer göz kapağı seğirmesi sorununuz sürekli ise ve sinir bozucuysa (hastamın eşinde olduğu gibi), bir göz testi yaptırmalısınız, çünkü daha düzgün bir görüş yeteneğine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Eğer bilgisayar başında çok fazla zaman geçiriyorsanız, bilgisayar kullanırken takmak için bir gözlük alma konusunu da konuşmalısınız göz doktorunuzla.

  Kafein ve alkol: Pek çok uzman, çok fazla kafein ve/veya alkol tüketiminin göz seğirmesini tetikleyebileceğine inanmaktadır. Eğer kafein (kahve, çay, gazlı içecek vb.) ve/veya alkol tüketiminiz arttıysa, azaltmak işe yarayabilir.

  Göz kuruluğu: Yaşlı nüfusun yarısından fazlası, yaşlanmaya bağlı göz kuruluğu yaşamaktadır. Göz kuruluğu ayrıca, bilgisayar kullanan, bazı belirli ilaçları alan (antihistamin, antidepresan vb.), lens takan ve kafein ve/veya alkol tüketen insanlarda sıkça görülür. Yorgun ve baskı altında olduğunuzda da göz kuruluğu yaşayabilirsiniz.

  Böyle bir durumda yapılabilecek en iyi şey göz doktorunuzla görüşmek olacaktır, çünkü göz kuruluğunun farklı birçok tedavisi bulunmaktadır.

  Dengesiz beslenme: Bazı raporlar ortaya koyuyor ki, magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu bazı besinlerin eksikliği göz kapağı kasılmalarını tetikleyebilmektedir. Bu raporlar bilimsel kanıtlar barındırmak açısından biraz zayıf olsalar da, göz kapağı seğirmesinin nedeni olabilecek bu durumu göz ardı edemem.

  Bir besinin eksikliğinin sizi etkilediğinden şüpheleniyorsanız, rastgele bir besin desteği satın almak yerine, bir uzman tavsiyesi almak için aile doktorunuzla görüşün.

  Alerjiler: Gözünde alerji olan insanlar göz kaşınması, şişmesi veya sulanması yaşayabilirler. Gözlerin ovulması, göz kapağı dokularına ve gözyaşına histamin salınmasına neden olur. Bu çok önemlidir, çünkü bazı vakalar göstermiştir ki; histamin, göz kapağı seğirmesine neden olmaktadır.

  Bazı doktorlar, bu tarz göz kapağı seğirmelerini önlemek için antihistamin göz damlaları veya tabletleri önermektedirler. Ama antihistaminlerin göz kuruluğuna neden olabileceklerini de unutmayın. Gözleriniz için en doğru olan şeyi yaptığınızdan emin olmanın en iyi yolu, tedaviye göz doktoru ile birlikte karar vermektir.

  Göz Seğirmesi Tedavileri

  Nadir olarak görülen bazı vakalarda, göz seğirmesi bir türlü giderilemez. Bu tarz göz seğirmelerinin bir kısmı, kas kasılmalarını durduran Botoks enjeksiyonu bile başarılı bir biçimde tedavi edilebilmektedir. Göz seğirmesi yüzünüzün yarısını ya da göz kapaklarınızın kapanmasına neden olacak kadar tüm gözünüzü etkiliyorsa, uygun teşhis ve tedavi için doktorunuzla görüşün.

  Alıntı


 7. Ziyaretçi
  benim sol gözümde oluyor bu göz titremesi. eskiden azar azar oluyodu ama 3 gündür neredeyse hiç durmadan oluyo. bu bende dikkat eksikliğine yol açıyo. ben 8 haziranda sbs ye gireceğim. bu titremeyle her soruyu kaçırabilirim. ne yapayım?

 8. Asel
  Bayan Üye
  benim sol gözümde oluyor bu göz titremesi. eskiden azar azar oluyodu ama 3 gündür neredeyse hiç durmadan oluyo. bu bende dikkat eksikliğine yol açıyo. ben 8 haziranda sbs ye gireceğim. bu titremeyle her soruyu kaçırabilirim. ne yapayım?
  Göz kapağındaki istemsiz titremeler genellikle bir hastalık göstergesi değildir. Stres ve sıkıntılı zamanlarda sıklıkla olabilir ve zaman içinde kendiliğinden geçecektir. Yine de muayene olup başka bir rahatsızlık olmadığını görmeniz rahatlamanızı sağlayacaktır.

 9. Ziyaretçi
  Simdiden tesekurler hocam ben sabah kalktim baktimki sag gozumun alt kapagi sanki atar damar atiyormus gibi titriyo hala suruyor korkulacak bisey yoktur umarim dediginiz gibi uykusuzluk bide telefonla cok ugrasiyorum

 10. Ziyaretçi
  Uzun süredir gözüm seyriyor ve o kadar çok rahatsiz ediyorki beni ne yapacağımı bilemedim..göz tansiyonu falan olabilirmi acaba arada bir olurdu seyreme ama aralıksız seyremeye başladı korkuyorum açıkçası

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 123 SonuncuSonuncu


göz titremesi,  göz kapağı titremesi,  göz kapağının titremesi,  göz titremesi neden olur,  göz kapağı titremesi neden olur,  göz kapağında titreme