+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Bebeklerde Göz Kanlanması Nasıl Geçer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerde Göz Kanlanması Nasıl Geçer
  Bebeklerde göz kanlanması nasıl geçer bilgi lütfen

  Arkadaşlar bebeklerde göz kanlanması nasıl geçer lütfen kısaca açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bebeklerde Göz Kanlanması

  Gözde kanlanma neden olur: Göz kanlanması dışarıdan bakıldığında genelde uykusuzluk, pc başında uzun süreli vakit geçirme, duman vb dışsal bir takım etkenlerden dolayı ortaya çıkıyor gibi görünse de aslında göz kanlanmasının nedenleri arasında üveit, bir takım göz enfeksiyonları, romotalojik hastalıklar ve tiroit hastalığı gibi hastalıkların belirtisi olarak ta ortaya çıkabilmektedir. Özellikle günlük yaşamda göz kanlanmasına neden olabilen göz yorgunluğu, klima ortamında çalışma, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi nedenlerin tetiklediği göz kanlanmasının, göz akı adını verdiğimiz gözün beyaz olan kısmındaki damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

  Göz kanlanması nadiren de olsa göz damarlarında görülebilen çatlamalar ve çatlaklar nedeniyle de görülebilmektedir. Göz kanlanması her iki gözde de ortaya çıkabileceği gibi tek bir gözde de görülebilir. Göz kanlanmasını göz damlaları ile geçici olarak geçirebiliriz. Şayet dışsal etkenlerden dolayı göz kanlanması ortaya çıkmışsa bu etkenlerin bertaraf edilmesiyle göz kanlanması da sona erebilir. Örneğin uykusuzsak uykumuzu yeteri miktarda aldığımız takdirde göz kanlanması da sona erer. Ancak göz kanlanması nedenleri şayet üveit, göz tansiyonu, tiroit ve romatizma gibi bir takım hastalıkların belirtileri olarak ortaya çıkıyorsa bu durumda gözün kendisinden ziyade vücudun diğer organları ve sistemlerini de ilgilendiren ciddi bir takım hastalıkların ortaya çıkmasının belirtileri olabilir.

  Gözde görülen kanlanmanın ciddi bir durumdan dolayı mı yoksa basit bir dış etkenden dolayı mı kaynaklandığını anlamak kolaydır. Tek bir gözde görülen kanlanma genellikle basit nedenlerden dolayı kaynaklanırken her iki gözde görülen göz kanlanmalarının nedeni bir takım hastalıklar olabilir.  Tek gözde görülen kanlanmalara örnek vermek gerekirse göz kuruluğu, alerjik reaksiyonlar, mikrobik durumlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kanlanmasının nedenleri olarak sayılabilir.

  Romatolojik hastalıklar ve tiroit hastalıklarında da gözlerde kanlanmalar görülebilir. Gözde kan oturmaları ise belli bir bölgede yerleşimli olup genelde vücut tansiyonun yüksekliğine, travmalara ve ıkınma- kuvvetli hapşırık- kusma gibi ani göğüs kafatası basıncı artışına bağlı olarak oluşur. Göz kanlanması ihmal edilmemeli, bir hekime başvurulup nedenleri araştırılmalı.dır.

 3. Ziyaretçi
  ben karım 2 yaşında kızım üçümüzdede sol gözü kanlandi ve kuçuldu bunu anlayamadim lutfen yardimci olun
 4. Fatma
  Administrator
  ben karım 2 yaşında kızım üçümüzdede sol gözü kanlandi ve kuçuldu bunu anlayamadim lutfen yardimci olun
  Gözdeki damarların belirginleşmesi, göze kan oturması, gözün içinin kanlanması gibi farklı şekillerde ortaya çıkabilecek olan göz kanlanmasının birbirinden farklı, birçok nedeni olabilir. Eğer geçmezse doktora gitmenizi öneririm.

 5. Kelebek Kız
  Devamlı Üye
  Göz kanlanması damarların şişmesi veya açılması sonucu meydana gelir. Göz kanlanmasını gidermek için sadece biraz uyku yetebilir

 6. Ziyaretçi
  meraba.benim bebeyim 5aya yeni kecdi.2gundu sag gozunde kan yigimi olusdu ne yapayim? neden ola bilir acaba?

 7. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  meraba.benim bebeyim 5aya yeni kecdi.2gundu sag gozunde kan yigimi olusdu ne yapayim? neden ola bilir acaba?

  doktora götürün önemli bir şey yoktur bebeğinizin kendide yapmiş olabilir ama doktora götürün en azin da damla filan verir

 8. Ziyaretçi
  benim bebegim 2yasinda gözüne kan gelda yantarafında ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz

 9. Ziyaretçi
  Kızım 2yaşında tek gözü den kanlanma oldu nasıl iyi olur yada geçer

 10. Ziyaretçi
  Benim oğlum bir yaşında iki gündür sağ gözü hafif kızarıklık var neden acaba

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


bebeklerde göz kanlanması,  bebeklerde göz kanlanması nasıl geçer,  bebeklerde göz kızarması,  bebekte göz kanlanması,  bebeklerde göz kanlanması neden olur,  bebeklerde göz kızarıklığı