+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Göz Alerjisi Ve Lens Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Göz Alerjisi Ve Lens
  Göz alerjisi ve lens takmak

  Arkadaşlar sizce göz alerjisi ve lens takmak nasıldır lütfen kısaca açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Göz Alerjisi Ve Lens Hakkında Bilgi

  Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte özellikle renkli lens kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Tabiat bir yandan canlanırken havalarda aynı oranda ısınarak doğanın canlanmasına sebep olmaktadır. Bir yandan ağaçlar yeşerirken diğer taraftan bahçemizdeki çiçeklerin açtığını gözlemleriz. Bahar mevsimi tüm insanlarda bir mutluluk ve yeni bir heyecanın başlamasına sebep olur. Kış mevsiminden çıkan doğanın canlanmasına neşe ile tanık oluruz. b ir yandan kuşlar cıvıldaşarak adete her yere neşe saçarlar. Birçoğumuz bahar ile birlikte tatil hesaplarımızı yaparken heyecan duyarak tatile gitmeyi sabırsızlıkla bekleriz. Ancak tüm bunlar yaşanırken kontakt lens kullanıcısını bekleyen
  bir tehlike vardır, bu tehlike tatili zehir edecek boyutlara ulaşabilir. Bunun adı tahmin edildiği üzere polenlere
  bağlı alerjidir, bunun tıbben açıklaması konjonktivite dir. Lens kullanıcısı bu durumla karşılaştığında bu durumu atlatmak için ne yapması gereklidir? Veya bu duruma düşmemesi için ne yapmalıdır? Konjonktivite kaçınılmaz mıdır? Yapılan araştırmalarda bahar mevsimi ile birlikte konjonktivite de büyük bir patlama yaşanmaktadır. Kontakt lens kullanan kişiler neden daha fazla bu duruma maruz kalırlar? Bu durumu yaşamamak için ne yapılmadır. Konjonktivite kader midir? Yapılan araştırma ve istatistiklerde alerjik bir enfeksiyona maruz kalınan muhtemel sebepler ve bu durumu tetikleyen faktörler şunlardır.

  Lenslerin süresinden fazla kullanılması
  Lenslerin iyice temizlik işlemi yapılmadan kullanılması
  Kullanım süresi 1 ay olan renkli lenslerin 3 ay yada 6 ay kullanılması Örnek: Freshlook renkli lensleri
  Kullanım süresi 15 gün olan planlı değişim lenslerinin 1 ay süre ile kullanılması
  Kalitesiz kontakt lens solüsyonları ve temizlik maddeleri ile lenslerin temizlenmesi
  Elleri yıkamadan lens takılıp, çıkartılması
  Kalitesiz makyaj malzemelerinin kullanılması
  Kullanım tarihi geçmiş ürünlerin kullanılması
  Literatürde yer almayan FDA onayı olmadan satılan ucuz kontakt lenslerin kullanımı Bkz: FDA google
  Çin de üretilen kalitesiz ürünlerin kullanımı
  Kalitesiz lens kabı kullanımı, lenslerinizi muhafaza ettiğiniz( plastik olan kaplar) sağlıklı olan akrilik malzemeli olandır.
  Yanlış temel eğride (Bc) ve Çap'ta (Dia) uygunsuz lens kullanımı (bu sebeple göz yaşı stabil akamadığından oksijen iletimi yeterli oranda sağlanamaz)
  Reçetesiz ve sıradan kulaktan dolma bilgilerle satın alınıp kullanılan kontakt lensler
  Bağışıklık sistemi zayıflığı
  Alerjiye karşı hassasiyet
  Kişinin beklentisi ve kullanım süresi dikkate alınmadan yapılan kontakt lens satışı.
  Hammaddenin yanlış seçimi Örmek: Methafilcon a, lotraficon b, vs.
  Son dönemde pazarlama taktiği olarak; bu kontakt lens silikon hidrojeldir 6 gün gözde kalabilir! 30 gün çıkarmadan kullanılabilir! Rüzgarlı havalarda bile çok rahat! Bilgisayar başında kuruluk yapmaz! gibi dayanağı olmayan bilgilerle lens kullanıcısının yanlış yönlendirilmesi sonucu ortaya çıkan göz sağlığı problemlerinin bileşkesi.
  Çevre koşulları ve kişinin bulunduğu ortam
  Gözlük reçetesinden sadece miyop ve astigat değerleri üzerinden göz kararı verilen uygunsuz kontakt lenslerin kullanımı
  Havalandırılması sadece klima üzerinden yapılan iklimlendirme olmadan düzenlemiş temiz hava sirkülasyonu bulunmayan alışveriş merkezlerinde bulunmak.
  Merkez kalınlığı ve kenar yapısı uygun olmayan, boya maddesi ne olduğu belli olmayan renkli lenslerin kullanımı
  Yine yapılan bir araştırmaya göre lenslerini 30 gün ve 30 gece boyunca sürekli kullanan kişiler, lensleri ile gece yatmayan kişilere göre daha fazla risk altındadır.  Buraya dikkat ! Sanılanın aksine silikon hidrojel lensler yada silikon hidrojel plus lensler yüksek silikon içerdikleri için bu sebeple daha serttir. Ve esnek yapılarını kaybetmişlerdir. Kullanıcıda bu sebeple hayal kırıklığı yaratmaktadırlar. Ayrıca 5 kat daha fazla oksijen iletimi de kulağımıza hoş gelse de, bu tip lensler korneayı hassaslaştırarak sürekli bir ıslaklık ve yaşarma hissini beraberinde sunmaktadır. Yanlış bilinen bu konuya son noktayı bu şekilde koymaktayız. Kontakt lens kullanıcısı için en iyi hidrojel kontakt lenslerdir. Çünkü bu tip lenslerde Gözün dostu olan doğal su vardır. Silikon hidrojel lenslerin gerçek yüzü budur. Kontakt lens kullanımında en önemli parametre Doğru Bc ve Dia da lensin seçilip kullanılmasıdır.

  Kontakt lens kullanırken kuruluk yaşayıp tavsiye üzerine bazı gözyaşı damlalarına ihtiyaç duyarak bu tip suni gözyaşı damlalarının kullanımı ile birlikte Kişide eğer kronik bir Gözyaşı problemi yok ise genel olarak mutlaka uygunsuz bir kontakt lens kullanımından ötürü gözyaşı problemi yaşanır. Bu yüzden kullanıcı suni gözyaşı damlalarından kurtulamaz.

 3. Ziyaretçi
  Gelişen teknoloji ve araştırmaların sonucu olarak çok başarıı ürünler piyasaya çıkıyor.
  Ben lenslerimi lensshop.com.tr lens alışveriş sitesinden alıyorum. Arkadaşlar oldukça ilgililer, doktor raporu olmadan lens satmıyorlar. Piyasa fiyatlarının altında satılıyor ürünler.
+ Yorum Gönder