+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Göz Batması Ve şişmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Göz Batması Ve şişmesi
  Göz batması ve şişmesi nedir

  Arkadaşlar göz batması ve şişmesi nedir kısaca açıklar mısınız?
 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Göz Batması Ve şişmesi hakkında bilgi

  Gözyaşı; toz, duman, rüzgâr gibi çeşitli etkenler nedeniyle kirlenen göz yüzeyini temizler ve kornea yüzeyinin tahriş olmasını engeller. Gözün kırpılması sonucunda gözyaşı, göz yüzeyinin tamamına yayılır ve bu yüzeyi nemlendirir, varsa toz, is gibi etkenlerden arındırır. Gözyaşı eksikliğinde ise bu yüzey nemsiz kalacağı için yanma, batma ve kızarma gibi sonuçlar ortaya çıkar ve yüzey tahriş olmaya başlar.

  Gözyaşı basitçe iki türlüdür: sürekli gözyaşı, tepki gözyaşı. Süerkli gözyaşı, göz yüzeyinin her zaman nemli kalmasını sağlayan ve az miktarda üretilen gözyaşıdır. Tepki gözyaşı ise ağlama ya da alerji, göze toz kaçması gibi durumlarda gözün tepkisi sonucunda ortaya çıkan gözyaşıdır. Her iki gözyaşı da göz kapakları ile göz yüzeyi arasındaki sürtünmeyi azaltıcı bir göreve sahiptir.

  Gözyaşının içerisinde su haricinde yağ, protein, elektrolit gibi çok sayıda madde bulunur. Bu maddelerden bazılarının fazlalığı ya da eksikliği gözyaşı kalitesini azaltabilir.

  Sürekli gözyaşı miktarı ve kalitesinde azalma meydana geldiğinde, göz yüzeyi yeterli seviyede beslenemeyeceğinden dolayı tahriş olmaya başlar ve enfeksiyon riskini doğurur.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Göz batması genelde o kadar önemli bir göz hastalığı değildir Göz batmasının nedeni genelde yoğun çalışmaktan olur o yüzden gözlerimize iyi bakmalıyız en önemli organlarımızdan biri
 4. Kelebek Kız
  Devamlı Üye
  Göz kapaklarının şişmesinin nedenleri aşırı ağlama, böcek ısırması, alerjiler, iltihaplanma, nezle ve kızamık neden olabilmektedir aynı zamanda göz batmasının da birçok nedeni wardır bunlardan bir kaçı bilgisayar kullanımı, uykusuzluk vs bunları önlemek için gözlerimize dikkat etmeliyiz

+ Yorum Gönder