+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Arpacığa Ne İyi Gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Arpacığa Ne İyi Gelir
  Arpacığa Ne İyi Gelir Söyler Misiniz

  Arkadaşlar sizce arpacığa ne iyi gelir hemen açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Arpacığa Ne İyi Gelir ilgili bilgi

  Yeterince erken anlaşılırsa, antibiyotikli merhem ya da damlalar arpacık oluşumunu önleyebilir. Ancak, çoğunlukla tanıdan önce püstül oluşur ve antibiyotikler etkisiz kalır. Tek tedavi, oluşan iltihabın boşalmasını sağlamaktır. Sıcak kompres, kan akımını artırıp gözkapağını yumuşatarak ağrıyı azaltır ve enfeksiyonun iyileşmesini kolaylaştırır. Basit bir sıcak kompres, tahta bir kaşığın çevresine pamuklu bir kumaş ya da pamuk sarıp sıcak suyun altına tutularak yapılabilir. Su dayanılabilir sıcaklıkta olmalı ve kaşık her seferinde kapalı göz üstünde en az 10 dakika tutulmalıdır. Dış arpacığın yerleştiği kıl kökü kolayca fark edilir. Kirpik bir cımbızla alınırsa, arpacık kendiliğinden boşalır, ağrı ve şişlik azalır.

  İç arpacığın tedavisi daha zordur. Enfekte olan meibom bezi dışarı açılmaya çalışır ama kalın gözkapağını delemez. Sonunda akyuvarlar enfeksiyonun üstesinden gelir ve belirtiler ortadan kalkar ancak geride mikropsuz bir iltihap kisti kalır. Meibom kisti, gözkapağının altında ağrısız, küçük bir kitle halinde hissedilir ve ancak cerrahi girişimle çıkarılabilir. Lokal anestezi altında gözkapağı dışa çevrilerek kist alınır, çevresi temizlenir.

  Yineleyen arpacıkta, enfeksiyonun öteki yağ bezlerine geçmesini önlemek açısından antibiyotikli merhem kullanmak yararlı olur. Gözü ovuşturmak, enfeksiyonu bulaştıracağı için zararlıdır. Kepeğin önlenmesi de önemlidir, çünkü arpacıkta rolü olduğu düşünülmektedir. Neden blefarit, yani gözkapağı iltihabı ise, uzun süreli antibiyotik tedavisi ve hafif kortizonlu damlalar etkili olabilir.

  Birçok vakada neden bilinememektedir. Ancak doktora başvurmak her zaman yararlıdır, arpacık seboreik dermatit gibi bir soruna bağlıysa bu hastalığın tedavisi arpacık sorununu da ortadan kaldıracaktır

+ Yorum Gönder