+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Hangi Ilaç Gözlere Zararlıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hangi Ilaç Gözlere Zararlıdır
  Hangi ilaç gözlere zararlıdır kısaca

  Arkadaşlar hangi ilaç gözlere zararlıdır kısaca açıklar mısınız? 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Göze Zararlı İlaçlar Hakkında Bilgi

  Sıtma ilaçlarının yan etkisi


  Jenerik maddeler ve markalar: Hydroxychloroquine. Chloroquine.

  Marka: Plaquenil. Quineprox. Aralen.

  Romataid artrit ve lupus tedavisinde yaygın kullanılan bu tür ilaçlar sıtma tedavisinde de etkili.

  Nadiren de olsa ilacı kullanan kimi hastalarda kalıcı görme kaybına neden olan retinal toksisite oluşuyor. Plaquenil toksisitesi genellikle doza bağımlı. Uzun süreli yüksek dozlarda risk yükseliyor.

  Bu ilaçları kullanmadan göz doktoruna muayene olmak öneriliyor. Sıtma ilaçlarını günlük kullanan hastaların - tedavi başladıktan sonra - yılda bir kez kontrol edilmeleri şart.

  Kortikosteroidlerin yan etkisi

  Jenerik madde: Prednisone

  Markalar: Deltasone. Meticorten. Orasone. Prednicot. Sterapred.

  Prednisone kortikosteroid artrit, lupus, psoriasis, şiddetli alerji, ülseratif kolit ve solunum sorunları tedavisinde yaygın. Prednisone katarakt ve glokom riskini arttırıyor. Prednisone kullanan hastaların küçük bir kısmı steroide duyarlı. İlaç glokom için önemli risk faktörü olan göz tansiyonunda artışa neden oluyor.

  Gözlerinizde ağrı hissederseniz, görüşünüz bulanırsa, ışıklara bakınca haleler görürseniz derhal doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Sıkça kortikosteroid kullanıyorsanız yılda bir glokom veya katarakt kontrolü amacıyla ayrıntılı göz muayenesinden geçmeniz gerekiyor.

  Ereksiyon ilaçlarının yan etkisi

  Jenerik maddeler: Sildenafil. Tadalafil. Vardenafil.

  Ereksiyon sorunlarında bu ilaçları kullanan erkeklerde bulanık görme, ışığa duyarlılık, geçici olarak mavi tonlarında görme gibi yan etkiler rapor ediliyor.

  Bu ilaçların tanıtımlarında, ilaç kullanımı ile doğrudan bağlantı kesin olarak bilinmese de ani görme kaybına yönelik uyarılar yer alıyor.

  Uzmanlar bu ilaçlarla arterik olmayan anterior iskemik optik nöropati arasında bir ilişkiden kuşkulansa da konuya ilişkin olarak yeterince bilgi yok. İskemik optik nöropatiye genellikle dolaşım sistemi bozuklukları olan yaşlı bireylerde rastlanıyor.

  Bu tür ilaçları kullanırken görüşünüzde değişiklik olursa derhal doktorunuza bilgi vermelisiniz.

  Etambutol yan etkisi

  Ethambutol tüberküloz tedavisinde kullanılan antibiyotiklerden. Uzmanlara göre bu ilaç optik sinir sorunlarıyla ilişkilendirilebilir. Etambutanol görme kaybına neden olabilir. Bazı renklerin algılanmasını güçleştirebilir. Yine tüberküloz tedavisinde kullanılan bir başka ilaç olan İzoniazid (Tubizid) de görüşle ilgili benzer sorunlara yol açıyor.

  Bu ilaçları kullanırken özellikle bazı renkleri görmede zorlanıyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız.

  Flomax yan etkisi

  Flomax prostat büyümesinden yakınan, idrar akışı sorunlu erkeklerin tedavisinde kullanılıyor. Alfa bloke ediciler sınıfında tanımlı bu ilaç bazı kasların gevşemesini sağlıyor. İdrara çıkmayı kolaylaştırıyor. İlacın gözün iris bölgesinde birikme eğilimi sakıncası.

  Tamulosin göz bebeğinin genişlemesini engelleyebilir. Bu da intra operatif gevşek iris sendromuna neden olabilir. Bu ilacı kullanan bir hastanın katarakt ameliyatında büyük sorunlar çıkabilir.

  Prostat tedavisine yönelik ilaçlardan birini kullanıyorsanız, gündeminizde katarakt ameliyatı varsa göz doktorunuza kullandığınız ilaçlara ilişkin ayrıntılı bilgi vermelisiniz. Böylece operasyon öncesi veya sonrası alınacak önlemleri kararlaştırmak kolaylaşır.

  Fenotiazinlerin yan etkisi

  Şizofreni gibi ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılan antipsikotiklerde yan etki olarak ışığa duyarlılık, renkleri görmede değişiklik, bulanık görme, gece görüşünde sıkıntı gelişebilir. Bu ilaçlar göz merceğinde pigment değişimlerine neden olabilir ama bunlar çok önemli değil.

  Pigment değişimleri retinada gerçekleşirse iş değişiyor: Görme sorunları çıkıyor.

  Bu tür ilaçlarla gelişen görme sorunları ilacın kullanım süresine, seçilen doza bağlı. Görüşünüz değişirse hemen doktorunuza danışmalısınız.

  Tamoksifen yan etkisi

  Tamoksifen meme kanseri tedavisinde kullanılan anti - östrojen etkili ilaçlardan. Bu ilaç kristalin retinopatiye (retinada kristal görünümlü küçük partiküllerin birikmesiyle oluşan bir soruna) yol açabilir. Uzmanlar retinada tamoksifenle ilişkili işlevsel ve anatomik değişimler gelişebileceği görüşünde. İlacın yan etkileri arasında bulanık görme, korneada değişiklikler ve katarakt riskinin artması sayılabilir.

  Tamoxifen alıyorsanız (yılda bir kez) göz doktorunuza görünmek iyidir. Gözünüzle ilgili başkaca semptomlar farkederseniz doktorunuza bilgi vermekte gecikmeyin.

  Topiramat yan etkisi

  Topamax epilepsi gibi nöbetli hastalıkları önlemede, migren ağrılarını dindirmede kullanılan antikonvulsan (kasılma önleyici) ilaçlardan. Uzmanlar bu ilacın kapalı açılı glokomla ilişkilendirilebileceği görüşünde. Topamax kullanan hastaların konuya ilişkin bilgilenmeleri gerekli.

  Görmede ani değişim, bulanık görüş, çift görme, baş ağrısı, göz çevresinde acı gibi belirtilerde derhal tıbbi yardım alınmalı. Kapalı açılı glokom acilen müdahale etmeyi gerektiren sorunlardan.

+ Yorum Gönder