+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Göz Hastalıkları Forumunda Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır
  Katarakt ameliyatı nasıl yapılır kısaca

  Arkadaşlar hemen bana katarakt ameliyatı nasıl yapılır hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?
 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır Hakkında Bilgi

  Katarakt ameliyatı ayakta tedavi kapsamında. Hasta ameliyathaneye alınıyor. Göz çevresine iğneyle lokal anestezi uygulanıyor. İğnenin riskli olduğu zamanlar (diyelim iğne korkusu) göz damlası devreye giriyor.

  Anestezi ardından gözün sorunlu bölgesi alınıyor. Yerine yapay lens yerleştiriliyor. Özel mikroskopla yapılan işlem yaklaşık 15 - 20 dakika sürüyor. Kesinlikle can yakmıyor. Ameliyat yöntemlerine bakalım:

  Fakoemülsifikasyon: En gelişmiş ameliyat tekniklerinden. Fako Yöntemi olarak biliniyor. Göz içine 2.2 mm’lik kesiden giriliyor. Özel bir sıvı olan Viscoat kullanılıyor. Viscoat doğal merceğin gözün diğer katmanlarına zarar vermeden ayrılmasını sağlıyor.

  Saydamlığını yitiren mercek ultrasonik ses dalgaları yayan bir cihazla göz içinde parçalanıyor. Emiliyor. Yapay katlanabilir mercek göze yerleştiriliyor.

  Fako yönteminin en büyük avantajları dikişe gerek kalmaması ve erken dönemde görme netliği sağlaması. Enfeksiyon riski nedeniyle iki gözün ameliyatı aynı gün yapılmıyor. En az 1 hafta ara veriliyor.

  Ekstrakapsüler Katarakt Ekstarksiyonu: Göz üzerinden 12 - 13 mm kesiyle merceğe ulaşılıyor. Lensin ön kapsülü alınıyor. Diğer kısımlar doğurtma - emme yöntemleriyle temizleniyor. Lens zarları içine göz içi lens takılıyor.

  Bu işlemde doktor çeşitli aletler kullanmak zorunda. Göze yapılan kesi dikişle kapatılıyor. Kesilme nedeniyle gözün yapısı zayıflayabilir. Astigmat gelişebilir. Görüşün düzelmesi görece uzun sürdüğü için genellikle tercih edilmiyor.

+ Yorum Gönder