Kültür Sanat ve Grafik-Tasarım Forumunda Tüm photoshop Dersleri Resimli anlatım..! Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  --->: Tüm photoshop Dersleri Resimli anlatım..!

  Polka noktaları
  "Polka noktası nedir ne değildir?" den ziyade biz bu arkadaşların yapı**** öğreneceğiz bu dersimizde, tarihçelerini bilahare inceleriz Öncelikle 200x200lük yeni açtığımız penceremizin channels bölümüne geçiyoruz hemen. Yeni bir kanal açıyoruz, ve ön rengimizi siyah arka rengimizi beyaz belirleyerek radial gradient toolumuz ile penceremizin ortasından kenarına kadar bir yarıçap çiziyoruz.

  Filter / pixelate / color halftone'dan eğer ayarlar soldaki gibi deilse onları yapıoruz. (Bunlar default ayarlar zaten)

  Ve elimize şöyle bir şey geçiyor. CTRL + üzerinde işlem yaptığınız kanal'a sol klik şeklinde bir atraksiyon ile kanalı seçiyoruz. CTRL + I diyerek seçimimizi ters çeviriyor CTRL + C ile kopyalayıp yeni bir layer açıp içine yapıştırıyoruz. (Kombo oldu)

  Renklendirince falan da böle bir imaj çıkıyor karşımıza. Afiyet olsun.

  --->: Tüm photoshop Dersleri Resimli anlatım..! frmacil sayfa 2iki --->: Tüm photoshop Dersleri Resimli anlatım..!

 2. AGMEHMET
  Administrator
  Bir resim parçasından doku oluşturma
  Texture (doku) yapmak istediğimiz imajı açıyoruz.

  Önce resmin üst yarısını kopyalıyoruz.

  Yapıştırdıktan sonra edit / transform / flip vertical ile ters çevirip, resmin en altına dayıyoruz.

  Şimdi de resmin sol yarısını ctrl + shift + c (copy merged) ile kopyalıyoruz. Böyle yapmamızın sebebi ekranda ne görünüyorsa kopyalamak, biliyorsanız ki normal copy'de sadece aktif olan layerdan kopyalama yapıyor sevgili photoshop.

  Bu sefer yapıştırdığımız bölümü edit / transform / filp horizontal ile enlemesine çevirerek ekranın sağ tarafına dayıyoruz. Bingo!
  Benim üzerine oynadığım resim şansıma çok temiz çıktı. Herhangi bir silme işlemi yapmama gerek kalmadı. Baktınız resmin herhangi bir yarısını yapıştırdığınız zaman belli oluyo, yumuşak bir brush ile oraları silerek arkaplana yedirin. Çok kolay Wallahi

 3. AGMEHMET
  Administrator
  üzerine yiv açma
  Üzerine tırtıklarımızı (!) işleyeceğimiz resmi açıyoruz. Özellikle boru vs gibi yerlerde çok güzel durdukları inancındayım. Interfacelere de ayrı bi hava katıolar

  Gördüğünüz üzere benim kullandığım imaj enine, bu yüzden boyuna 1px genişliğinde ve tırtığın oluşacağı kadar uzunlukta bir seçim yapıyorum.

  CTRL + L ile Levels penceresini açtıktan sonra Input Levels bölümünün ortadaki alanına (bir TAB tuşu mesafesi oluyor kendisi) 0.4 yazıyoruz ve OK'e gömüyoruz. Bizim yaptığımız tırtık içeri doğru. Işığın da sol üstten geldiğini varsayarsak haliyle ilk önce karanlık tarafını yaptık. Şimdi aydınlığa geçelim. "M" tuşuna bastıktan sonra sağ ok tuşuna bir kere dokunup seçimimizi 1px sağa kaydırıyoruz ve yine CTRL+L diyoruz. Geçen sefer 0.4 yazdığımız yere bu sefer "2" diyoruz ve ok dioruz.

  Şekildeki gibi bişi çıkıyo ortaya. Bunu çoğaltınca daaa..

  Bunun gibi hoş görünümlü bişi çıkıo

 4. AGMEHMET
  Administrator
  Adjustment ile renk değişimi
  Adjustment layer, aynen mask gibi çalışan, fakat imaj üzerinde renk tabanlı işlemlere yarayan bir fonksiyon. biz bu derste hue & saturation özelliğini kullanacağız. Resmimizi seçtikten sonra layer / new / adjustment layer diyerek açılan pencereden hue & saturation'ı seçip ok'e basıyoruz.

  Açılan pencerede resmin renklendirmek istediğimiz bölgesine vermek istediğimiz rengi ayarlıyoruz.
  Ben bu resimde köpeğin kahverengi olan tüylerini mavi yapmak istedim mesela

  Sağ taraftaki layer penceresinde görebileceğimiz gibi yeni bir layer açıldı. Aynen maskde olduğu gibi, siyah ve beyaz kullanacağız. Siyah yerler adjustment layer'ın gözükmeyeceği, beyaz yerler ise gözükeceği yerler.

  Yukardaki resmin bitiminde benim adjustment layerımda soldaki gibiydi.


 5. AGMEHMET
  Administrator
  Eriyen Dekoratif Çerçeve

  Bir daire çizin ve blur efekti verin.

  Bitmap'a gidin ve yukaridaki özellikleri seçin

  yukarıdaki özellikleri seçerek devam edin.

  ctrl + i ile tersini olusturun (Invert)
  Seçin (ctrl tuşu basılıyken seçmek istediginiz layer'a tıklarsanız seçmis olursunuz)

  Path menüsüne gelin. Seçtiginiz alani path olarak olusturun.
  Bu path'i seçili alan haline getirip (ctrl tusu basiliyken seçmek istediginiz path'e tıklarsaniz seçmis olursunuz) silin.

  Silince oluşacak görüntü budur. Altına istediğiniz rengi koyabilirsiniz.
  Diş biçiminde ve halftone Frequency büyüklüğü ile shape tipinde değisikliklere yapıp farklı çerçeveler elde edebilirsiniz.
  Sergilenecek fotoğraflara uygun olmasa bile böyle bir çerçevenin yakısacağı yer vardır


 6. AGMEHMET
  Administrator
  Monitörden Fırlayanlar
  Farklı resimleri birleştirmek için Layerları kullanılır. Yukarıdaki resimleri birleştirerek yapılan yeni çalışmada layerların dizilişini görüyorsunuz.
  Birbirinin arkasında kalması gereken resimlerde arkada kalması gereken bölümü sildim. Kırık cam parçaları için, monitör Layer'ından bir tane daha çoğaltıp farklı biçimlerde parçalar aldım ve gölge verdim. Şeffaflık etkisi için opacity'i azalttım. Kadının arkada olma etkisini arttırmak için biraz daha gölgede kalmasını sağladım. Gölgeler için motion bluru tercih ettim.
  Hepsi bu kadar

 7. AGMEHMET
  Administrator
  Resmi, bir biçim içine yerleştirme (yaprak ve orman)
  Birbirini çağrıştıran iki resim kullanarak, bir resmin anlamı arttırılabilirsiniz. Ağaçlar ve bir yaprak
  Amacınıza uygun iki resim bulun. Birinin Layer'nı diğerinin üstüne sürükleyerek, iki resmi aynı photoshop belgesinde bir araya getirin. Yeni bir adla kaydetme işlemini hemen yapmak, daha sonra kullanabileceğiniz bu resimleri bozmamanızı sağlar.

  Bulduğunuz resimlerin büyüklükleri birbirine uyup uymadığını anlamanız gerekir.Kenar çizgisinden yararlanacağınız resmi uygun bir araçla seçip Save Selection'la bir alfa kanalı olarak kaydedin. Kanalın gözünü tıklarsanız resimlerin birbirine uygunluğunu farkedersiniz. Eksik olan bölümü doku taşıma yöntemiyle büyütmeniz gerekebilir. Yandaki resimde ufukta görünen orman görüntüsü çogaltıldı.

  Çoğu konuda olduğu gibi burada da sonuca gitmenin değişik yolları var.
  Bunlardan bir tanesi; bu işlemleri tamamladıktan sonra, alfa kanalını Ctrl+kanal adı ile seçin. Ctrl+Shift+I ile tersini seçip orman resminin fazlalığını silin. Yine orman Layer'ında iken Ctrl+L (mac. kullanıcıları tüm Ctrl'leri "Elma" diye okuyor değil mi?) Levels tablosunu çağırın. Output Levels'i + bir değere getirin. Preview işaretliyse yaptıklarınızın etkisini resim üzerinde göreceksiniz. Size uygun bir yerde okeyleyin. Bu, ağaçlarınızın silikleşmesine yol açacaktır. Kullanım yeriniz arka plansa uygun bir seçim olabilir. Yaprak Layer'ını silip Flatten Image ile layer birleştirme işlemini sağlayın. Yaprak Layer'ını görünmez kıldıktan sonra bu işlemi yaparsanız yine aynı sonuca ulaşırsınız.

  Başka bir yol, Yaprak Layer'ında iken, kanalın opacity'sini düşürmektir. Bu yolla yaprağın damarlarının, orman resmi üzerinde görünmesi mümkün olur. Normal değil de diğer modları kullanmakmak isteyebilirsiniz. Herbirini değişik opacity değerleriyle denerseniz, amacınıza en uygun bileşimi bulabilirsiniz.

  Bir yaprak aynı zamanda bir orman demektir


 8. AGMEHMET
  Administrator
  Fotoğraftan istenmeyen kısımları kaldırmak

  Doğal görüntü iyidir ama bazan fotoğraftaki bazı bölümleri silmek gerekebilir. Örnekteki fotoğraf için bunun gerektiğini söylemek istemiyorum. O sadece anlatmak için kullanıldı

  Clone aracını seçin.

  Çalışma yapacağınız alanın büyüklüğüne göre fırça seçin. Çalışma süresince fırça boyutunu değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.
  Dokunun hangi geçirgenlikle taşınmasını istediğinizi opacity ayarından belirleyin. Aynen taşımak istediğiniz durumlarda ayarın 100% olması gerekir.
  Tüm bunları hazırlayınca, kullanmak istediğiniz dokuyu belirlemek üzere, clone aracındandayken, alt tuşu basılı tutarak seçtiğiniz bölüme bir kez tıklayın. Sonra, farenizi dokunun taşınmasını istediğiniz bölüme ***ürün ve basılı tutarak orada dolaştırın.
  İlk doku örneğini aldıktan sonra hangi yöne ve ne kadar uzaklığa gittiğiniz bellektedir. Parmağınızı kaldırdıktan sonra tekrar tıklayarak devam ettiğinizde aynı yön ve uzaklık geçerli olur. Bunu istemediğiniz durumlarda, tekrar tıklayarak yeni bir doku örneği almanız gerekir. Tüm bunlar Aligned seçeneği seçiliyse söz konusudur. Aligned seçeneğindeki işareti kaldırırsanız, ilk doku örneğini aldığınız yer, çalışma boyunca geçirliliğini korur


 9. AGMEHMET
  Administrator
  Renk ve çekim hatalarını düzeltme
  Çekimlerde ve taramalarda oluşan hataları düzeltmek önemlidir. Özellikle müşteri, olması gereken ürün renklerini, ürünlerden birer parça getirip önünüze koyduysa

  İlk yapmanız gereken, çekimden kaynaklanan ürün çarpılmalarını düzeltmektir. Açılar 90 derece olmalı tabii ki
  Dolabın iki kenarına Guide'ları çekersiniz. Resmin hepsini seçip, Ctrl + T dediğiniz zaman çıkan köşelerden birini (üründeki çarpıklığın durumuna göre sizin karar vermeniz gerekir) tutarsınız.
  Tutup hemen çekiştirirseniz olmaz. O zaman resim enine, boyuna kafasına göre küçülüp büyür, oranları bozulur.

  Shift tuşunu basılı tutarsanız, orantılı küçültüp büyütmüş olursunuz.

  Ctrl tuşu basılıyken tutarsanız, tek köşeyi tutma şansı yakalarsınız. Bizim istediğimiz de buydu zaten Bir köşeden tutup daraltmak ya da genişletmek

  Bu işlemi yaparken, aşağı ya da yukarı kaymasını istemiyorsak, Ctrl basılı iken aynı zamanda Shift tuşunu da basılı tutmanız gerekir.

  Ürünün kenarı, Guide'e parelel olunca işlem tamam demektir.

  Renk düzeltmesi için, ürünü monitördeki ürün resminin yanına koyup, bakarsınız. Hangi rengi azaltıp hangisini çoğaltmak gerekir ki iki birbirine benzesin??
  Kolay gelsin [


 10. AGMEHMET
  Administrator
  Perspektif klonlama 1 (Vanishing Point / cs2)
  CC2'de yeniliklerden biri de Vanishing Point filtresi Nerelerde uygulayabileceğimizi görelim

  Clone aracı, doku taşımaya yarıyor biliyorsunuz. Daha önce istiyorsak opacity değerinde değişiklik yaparak, seçtiğimiz fırça büyüklüğünde doku taşıma yapabiliyorduk. Taşıdığımız doku, diğer tarafta da aynı büyüklükte oluşuyordu.
  Oysa perspektif kuralları gereği, daha uzaktaki daha küçük görünür. Daha uzaktaki bir bölüme, yakındaki dokuyu taşımak, görünüşün bozulmasına neden olur.
  Bu filtre, soruna çözüm getirmiş.
  Alttaki fotoğrafta, yolun bir kıs**** taşmış olan toprağın yerine taş dokusunu taşıyacağız.

  Vanishing Point filtresine geçin. Soldaki ikonlardan grid aracını seçin ve perspektife uygun olarak 4 köşe için dört kez tıklayın. Buradaki perspektif en iyi yolda belli olduğu için yolun kenarlarını kılavuz olarak kullanıyoruz.

  Çizdiğiniz şeklin, orta noktalarından tutarak yanlara ve üste-aşağıya doğru genişletin. Amacımız, çalışacağımız alanı, fotoğraftaki perspektife uygun olarak genişletmek. Daha rahat çalışmak

  Şimdi clone aracına geçin, daha önce de yaptığımız gibi alt tuşu basılıyken, taşıma yapacağınız yere tıklayın. Burası doku taşıma için seçtiğiniz alandır.
  İlerideki toprak olan kısma farenizi getirdiğiniz zaman, taşıdığınız dokunun oranın büyüklüğüne uygun hale geldiğini göreceksiniz Opacity, fırça büyüklüğü, hizalama gibi özellikleri üst kısımdan ayarlayabilirsiniz.
photoshop dersleri resimli anlatım,  photoshop resimli anlatım,  photoshop örnekleri resimli anlatım,  photoshop dersleri resimli,  photoshop uygulamaları resimli anlatım,  resimli photoshop dersleri