+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Batman İlçeleri ve Köyleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Batman İlçeleri ve Köyleri
  Batman İlçeleri


  Beşiri
  Gercüş
  Hasankeyf
  Kozluk
  Sason 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Batman, Beşiri köyleri
  Alaca
  Asmadere
  Atbağı
  Ayrancı
  Bahçeli
  Başarı
  Beşpınar
  Beyçayırı
  Bilek
  Çakılı
  Çavuşbayırı
  Çevrimova
  Dağyolu
  Danalı
  Dayılar
  Değirmenüstü
  Deveboynu
  Doğankavak
  Doğanpazar
  Durucak
  Esence
  Eskihamur
  Güvercinlik
  Ilıcaköy
  Işıkveren
  İkiyaka
  İnpınar
  Kaşüstü
  Kayatepe
  Kumçay
  Kumgeçit
  Kurukavak
  Kuşçukuru
  Kütüklü
  Oğuz
  Otluca
  Örmegöze
  Samanlı
  Tepecik
  Uğurca
  Üçkuyular
  Yakacık
  Yalınca
  Yalınkavak
  Yarımtaş
  Yazıhan
  Yenipınar
  Yeniyol
  Yeşiloba
  Yolkonak
  Yontukyazı
 3. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Batman, Gercüş köyleri  Akburç
  Akyar
  Ardıç
  Ardıçlı
  Arıca
  Aydınca
  Aydınlı
  Bağlıca
  Bağözü
  Başarköy
  Başova
  Boğazköy
  Cevizli
  Çalışkan
  Çiçekli
  Çukuryurt
  Dereiçi
  Dereli
  Doruk
  Düzmeşe
  Erişti
  Geçitköy
  Gökçe
  Gökçepınar
  Gönüllü
  Gürbüz
  Güzelöz
  Kantar
  Karalan
  Kayalar
  Kesiksu
  Kırkat
  Kışlak
  Koçak
  Koyunlu
  Kozlu
  Kutlu
  Nurlu
  Özler
  Poyraz
  Rüzgarlı
  Sargın
  Seki
  Serinköy
  Taşçı
  Tepecik
  Ulaş
  Vergili
  Yakıtlı
  Yamanlar
  Yassıca
  Yayladüzü
  Yemişli
  Yenice
  Yolağzı
  Yüceköy
 4. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Batman, Hasankeyf köyleri
  Akalın
  Aksu
  Bayırlı
  Büyükdere
  Çardaklı
  Irmakköy
  İncirli
  Karaköy
  Kumluca
  Öğütlü
  Palamut
  Saklı
  Soğucak
  Tepebaşı
  Uzundere
  Üçyol
  Yakaköy
  Yolüstü

 5. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Batman, Kozluk köyleri
  Akçakışla
  Akçalı
  Alıçlı
  Arıkaya
  Armutlu
  Aşağıkıratlı
  Beşkonak
  Beybağı
  Bölükkonak
  Çamlıca
  Çaygeçit
  Çayhan
  Çayönü
  Çevrecik
  Danagözü
  Dereköy
  Derince
  Duygulu
  Düvecik
  Eskice
  Geçitaltı
  Geyikli
  Güllüce
  Gümüşörgü
  Gündüzlü
  Günyayla
  Gürpınar
  İnişli
  Kaletepe
  Kamışlı
  Karaoğlak
  Karpuzlu
  Karşıyaka
  Kavakdibi
  Kayadibi
  Kıratlı
  Koçaklı
  Kolludere
  Konaklı
  Kumlupınar
  Ortaca
  Ortaçay
  Oyuktaş
  Örensu
  Parmakkapı
  Pınarhisar
  Samanyolu
  Seyrantepe
  Taşlıdere
  Taşlık
  Tosunpınar
  Tuzlagözü
  Ulaşlı
  Uzunçayır
  Uzunyazı
  Ünsaldı
  Yağmurlu
  Yanıkkaya
  Yankılı
  Yapaklı
  Yayalar
  Yazılı
  Yazpınar
  Yedibölük
  Yeniçağlar
  Yenidoğan
  Yenidoğan(Şabe)
  Yıldızlı
  Ziyaret

 6. Gizli @ yara
  Özel Üye
  Batman, Sason köyleri
  Acar
  Altındere
  Aydınlık
  Balbaşı
  Binekli
  Cevizli
  Çağlı
  Çakırpınar
  Çalışırlar
  Çayırlı
  Çınarlı
  Dağçatı
  Dereiçi
  Dereköy
  Derince
  Dikbayır
  Dörtbölük
  Ergünü
  Erikli
  Geçitli
  Günlüce
  Gürgenli
  Güvercinlik
  Heybeli
  Kaleyolu
  Karameşe
  Kaşyayla
  Kavaklı
  Kayadüzü
  Kelhasan
  Kınalı
  Kilimli
  Koçkaya
  prübaşı
  Meşeli
  Örenağıl
  Sarıyayla
  Soğanlı
  Taşyuva
  Umurlu
  Yakabağ
  Yeniköy
  Yiğitler
  Yolüstü
  Yuvalar
  Yürekli

 7. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Batman İlçeleri hakkında bilgiler

  Batman'ın biri merkez olmak üzere altı ilçesi vardır.

  Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 169.755 olup, bunun 148.121'i ilçe merkezinde, 21.634'ü köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağa bağlı 26 köyü vardır. Yüzölçümü 498 km2 olup, nüfus yoğunluğu 341'dir.

  İlçe toprakları yaklaşık 1000 m yükseklikte olan bir alanda yer alır. İlçenin batı sınırını çizen Batman çayı havzası verimli bir ovadır. İlçenin en yüksek noktası Raman Dağıdır (1263 m). Dicle Nehri, ilçenin Mardin sınırını çizer.

  Ekonomisi petrol çıkarımı ve arıtımına dayalıdır. Türkiye'de petrolün büyük bölümü Raman Dağından çıkar. Köylerde yaşayanların temel geçim kaynağı tarımdır. Ovada en çok buğday, arpa ve pamuk yetiştirilir. Ayrıca mercimek, tütün ve üzüm de üretilir. Hayvancılık genelde göçebe aşiretler tarafından yapılır. Koyun ve kılkeçisi beslenir.

  İlçe merkezi Raman Dağı eteklerinde düz bir alanda kurulmuştur. Petrol, ilçenin gelişmesinde ve kalkınmasında büyük rol oynamıştır. Diyarbakır-Kurtalan demiryolu ilçe merkezinden geçer. Batman belediyesi, 1955'te kurulmuştur.

  Beşiri: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 34.385 olup, 5202'si ilçe merkezinde, 29.183'ü köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağa bağlı 12, Oğuz bucağına bağlı 8 ve Beşpınar bucağına bağlı 15 köyü vardır. Yüzölçümü 586 km2 olup, nüfus yoğunluğu 59'dur.

  İlçe toprakları, Diyarbakır havzasının uzantısı olan Güneydoğu Anadolu düzlüklerinde yer alır. İlçenin tek yükseltisi, Raman Dağıdır. Dağın yüksek kesimlerinde yaylalar vardır. İlçenin en önemli akarsuyu, Siirt sınırını çizen Yanarsu Çayıdır. Bu çayın vadisinin genişlediği yerde Beşiri Ovası yer alır.

  Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca tarım ürünü buğdaydır. Ayrıca arpa, mercimek ve tütün yetiştirilir. İlçede bağcılık da yapılır. Hayvancılık daha çok göçebe aşiretler tarafından yapılır. En çok kıl keçisi ve koyun beslenir.

  İlçe, Yanarsu Çayı vadisinde Batman-Siirt karayolu üzerindedir. İlçe belediyesi 1928'de kurulmuştur. Batman-Kurtalan demiryolu ilçe topraklarından geçer. Siirt'e bağlı ilçe iken, Batman'ın il olması üzerine buraya bağlanmıştır.

  Gercüş: 1990 sayımına göre toplam nüfusu, 33.202 olup, 8226'sı ilçe merkezinde, 24.976'sı köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağa bağlı 38, Kayapınar bucağına bağlı 17 köyü vardır.

  İlçe toprakları Mardin-Midyat eşiği olarak bilinen geniş ve yüksek bir platonun kuzeyinde yer alır. İlçenin en önemli akarsuyu olan Dicle, doğuda Siirt iliyle tabii sınırı çizer. Küçük akarsu boylarında dar ova düzlükleri vardır.

  Ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayalıdır. Akarsu vadilerinde meyvecilik yapılır. Başlıca tarım ürünleri, buğday, mercimek, arpa, nohut ve üzümdür.Hayvancılık daha çok mer'alarda yapılır. En çok sığır ve keçi beslenir. Süt, süt ürünleri, deri ve yapağı, hayvansal ürünler daha çok iç ticarete yöneliktir. El dokumacılığı yaygındır. İlçe merkezi Siirt-Mardin karayolu üzerinde dağlık bir arazide yer alır. Gercüş belediyesi 1926'da kurulmuştur. Mardin'e bağlı bir ilçe iken, Batman'ın il olması lüzerine buraya bağlanmıştır.

  Hasankeyf: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 11.421 olup, 4181'i ilçe merkezinde, 7240'ı köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağa bağlı 23 köyü vardır. Gercüş'e bağlı bucak merkezi iken, 1990'da ilçe oldu.

  İlçe toprakları, geniş ve yüksek bir platonun üstünde yer alır. Kuzeyinde Yama Dağı, güneyinde Mardin Dağları vardır. Dicle Nehri Beşiri ile tabii sınırı çizer. Dicle Vadisinde geniş düzlükler vardır.

  Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Akarsu vadilerinde meyvecilik yapılır. Başlıca tarım ürünleri buğday, mercimek, nohut ve üzümdür. Hayvancılık, ekonomide önemli yer tutar. En çok sığır ve keçi beslenir. İlçe merkezi Dicle Nehri kıyısında kurulmuştur.

  Kozluk: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 64.222 olup, 22.283'ü ilçe merkezinde, 41.739'u köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağa bağlı 34, Fındık bucağına bağlı 22 köyü vardır.

  İlçe topraklarının kuzeyinde Sapan Dağları, güneyinde ise dalgalı düzlükler yer alır. Garzan Çayı ve Sason Çayı tarafından derin biçimde parçalanmıştır.

  Ekonomisi tarıma dayalıdır. Tarım daha çok akarsu boylarında yapılır. Başlıca tarım ürünleri, buğday, arpa, üzüm, tütün ve soğandır. Hayvancılıkla uğraşan göçmen aşiretler koyun ve kılkeçisi beslerler. Bu aşiretler aynı zamanda çadır, kilim ve meşhur Siirt battaniyeleri dokurlar. Tuzla Gölü yakınlarında kaya tuzu yatakları vardır.

  İlçe merkezi, Diyarbakır-Siirt karayolunun 4 km kuzeyinde yer alır. 1938'de ilçe merkezi olmuş ve aynı yıl belediyesi kurulmuştur.

  Sason: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 32.085 olup, 6245'i ilçe merkezinde, 25.840'ı köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağa bağlı 20, Yücedağ bucağına bağlı 8 köyü vardır. Yüzölçümü 754 km2 olup, nüfus yoğunluğu 43'tür.

  İlçe toprakları akarsular tarafından derin bir şekilde parçalandığı, Güneydoğu Toroslarla kaplı bir alanda yer alır. Başlıca yüksek noktaları Malato Tepesi (2973 m)ve Zupser Dağıdır (2721 m). Dağlar orman bakımından fakirdir. Dağlarda yer yer meşeliklere rastlanır. Dağlardan kaynaklanan sular, Dicle Nehrine dökülür. Önemli akarsuları Sason Çayı, Sarkan Çayı ve Gerzan Çayıdır. Dağların yüksek kesimlerinde hayvancılık yönünden önemli olan yaylalar vardır.

  Ekonomisi hayvancılığa dayalıdır. Yaylacılık yoluyla kılkeçisi, koyun ve yöreye ait siyah yünlü Ankara keçisi beslenir. Ankara keçilerinden elde edilen yünlerle meşhur Siirt battaniyeleri yapılır. Arıcılık gelişmiş olup, balı meşhurdur. Tarıma elverişli alan az olduğu için, az miktarda tütün, buğday, arpa, üzüm, nar ve badem yetiştirilir.

  İlçe merkezi Sason Çayı vadisinin güneyinde kurulmuştur. Eskiden Kabilcevaz ve Sasun isimleriyle bilinen ilçe gelişmemiştir. İlçe belediyesi 1937'de kurulmuştur.

 8. Eleman
  Devamlı Üye
  Batman ilinin beş tane ilçesi bulunmaktadır Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk, Sason Batmanın ilçeleridir.Batman ilinin geçmişi Sümerlere kadar uzanmaktadır. Batmanın Hasankeyf ilçesi tarihi güzellikleri ile her yıl turistler tarafında gezilip görülmektedir.

+ Yorum Gönder


batman köyleri,  batmanın köyleri,  akburç köyü