+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Cihangir Bey Türbesi (Merkez) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Cihangir Bey Türbesi (Merkez)
  Cihangir Bey Türbesi ile ilgili bilgiler


  Mardin’in güneyinde, Artuklular zamanında yapılmış olan Kasımiye Medresesi’nin batısında ve şehir dışında Cihangir Bey’in ( 1444-1469) Türbesi ile yanında da zaviyesi bulunmaktadır. Zaviye Akkoyunlu Cihangir Bey tarafından yaptırılmıştır. Cihangir Bey’in yaşadığı dönem ve yanındaki türbenin günümüze gelen kalıntıları XV.yüzyılın başlarında yapıldığını göstermektedir.
  Zaviye ve yanındaki türbe çok harap ve yıkık durumda günümüze gelebilmiştir. Cephesi dışında moloz taşla örülen yapının sivri kemerli bir girişi bulunmaktadır. Buradan kare planlı tonozlu bir bölüme girilmektedir. Çapraz tonoz örtülü bir kapıdan da beşik tonozlu bölümlerin peş peşe sıralandığı hücrelere geçilmektedir.

  Cihangir Bey Zaviyesi ve Türbesi yakın tarihlerde onarılmıştır. Yöresel kesme taştan onarılan yapı, kare planlı iki ayrı bölümden meydana gelmiştir. Girişi yuvarlak kemerli olup, sağ tarafta türbe, sol tarafta da zaviye bulunmaktadır. Bunların üzeri içten tonoz, dıştan da düz dam şeklindedir.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Cihangirbey Zaviye ve Türbesi, Mardin'de bir zaviye ve türbedir. Kasımiye Medresesi'nin yakınında bulunmaktadır. 1444-1469 yılları arasında hüküm süren Akkoyunlu sultanu Cihangir Bey tarafından yaptırılmıştır.
  Yapının ana mekanı dikdörtgen biçimindedir, mihraplı ve kubbesizdir. Cihangir Bey'in mezarı burada bulunur. Eskiden harap durumda olan yapı 20. yüzyılın sonlarında restore edilmiştir.
+ Yorum Gönder