+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi Nüfus ve Yerleşim Özellikleri
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi Nüfus ve Yerleşimi


  Türkiye nüfûsunun % 11.5’i bölgede yaşamaktadır. 1990 nüfus sayımına göre bölge nüfûsu yaklaşık 4.909.000 olup, km2ye yaklaşık 86 kişi düşer. Nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasından yüksektir. Bölge nüfusunun % 48’i kırsal kesimde, % 52’si ise on bin ve daha fazla nüfuslu şehirlerde yaşar. Yüzey şekilleri ile nüfus yoğunluğu arasındaki ilişki diğer bölgelerden biraz daha farklıdır. Meselâ engebeli olan Mardin-Midyat Eşiği çok kalabalıkken,Diyarbakır Havzasının orta kesimleri seyrek nüfusludur.Nüfûsun en yoğun olduğu kesim Gaziantep’tir.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Güneydoğu anadolu bölgesinde nüfus diğer bölgelere göre daha yoğundur. güneydoğu anadolu bölgesinde nüfus yerleşimi daha çok batı taraflarınna yapılmıştır. batıda sanayinin gelişmiş olması ve ulaşımın kolaylığı batıda bir yoğunlaşmaya neden olmuştur.
+ Yorum Gönder


güneydoğu anadolu bölgesinin nüfusu ve yerleşimi,  güneydoğu anadolu bölgesi nüfus ve yerleşim,  doğu anadolu bölgesinin nüfusu ve yerleşimi