+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Kilisin Musabeyli İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kilisin Musabeyli İlçesi Tanıtımı
  Musabeyli İlçesi hakkında bilgi

  Musabeyli Kilis ilinin bir ilçesidir
  Bölgede kürtler türkler ve araplar mevcuttur.Türkler'in Anadolu'ya yerlesmelerinden önce yöre, büyük bir orman alani olarak bilinmektedir. Bu tarihten sonra Murathöyügü adı ile yerlesim birimi haline getirilmistir. Ancak, kesin olarak kuruluş tarihi bilinmemektedir. Adından da anlasildigi gibi ilçe merkezi bir höyük konumundadir. Zaman zaman yapilan inşaat ve iş kazıları sırasında tarihi eserler bulunmaktadir. Bu tarihi kalıntıların Hititler dönemine ait olduğu sanılmaktadır. 14 Nisan 1997 tarihinde ve 2768 sayılı kararla bölge, Kültür ve Tabiati Koruma Kanunu gereğince koruma altına alınmış, ikinci ve üçüncü dereceden arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir.

  Uzun yillar Gaziantep'in Kilis ilçesi'ne bagli kalan Musabeyli, 1995 yılı Haziran ayında 550 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kilis'in il olmasıyla birlikte kendisine bağlanan 46 köyüyle ilçe statüsü kazanmıştır. Bu haliyle Türkiye'nin en genç ilçelerinden birisidir ve aynı zamanda nüfus itibari ile Türkiye'nin en küçük ilçelerindendir.

  Coğrafi
  Kuzeybatisinda İslahiye ilçesi, kuzeydogusunda Gaziantep, güneyinde Kilis, doğusunda Polateli ilçesi ile komşudur. Arazi genellikle engebelidir. Ova kesiminde zeytinlik, bağ ve bahçeler, dağ kesiminde ise yer yer meşe ve yabani meyve ağaçları ile kaplıdır.

  İklim
  Yazları sıcak ve kurak, kışları ılıman ve yağışlıdır.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Kilisin Musabeyli İlçesi

  kilisinmusabeylilesires (1).jpg

  kilisinmusabeylilesires.jpg
  Eklenti Eklenti  

+ Yorum Gönder


musabeyli ilçesi