+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Gaziantep Kalesi Hakkında Kısaca Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Gaziantep Kalesi Hakkında Kısaca Bilgiler
  Gaziantep Kalesi

  Gaziantep şehir merkezinde, gerek ihtişamı ve heybetiyle, gerekse bir sır gibi gizlediği tarihiyle dikkati çeken Gaziantep Kalesi, Türkiye’deki kalelerin en güzel örneklerindendir.
  Kalenin ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği hususunda kesin bir bilgi olmamakla beraber, yapılan incelemeler sonunda kalkolitik dönemden itibaren iskan gördüğü bilinmektedir. Bugünkü biçimini ise Bizans İmparatoru Justinyanus döneminde M.S. 6. yüzyılda almıştır..
  Kale, daire planlı olup, çevre uzunluğu 1200 metredir.Büyük taşlardan örülmüş duvarlar12 kule burçla desteklenmiştir.Kalenin üzerinde cami, sarnıç ve yapı kalıntıları bulunmaktadır.Alt bölümlerde üst yapıya destek sağlamak amacıyla büyük odalar, galeriler ve dehlizler inşaa edilmiştir.Ana kütle altında ise bir su kaynağı bulunmaktadır.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Gaziantep kalesinin ne zaman inşa edildiği bilinmektedir. Bu kale Gaziantep merkezindeki bir tepeye kurulmuştur. Ayrıca kale tarihi bir eser olarak bilinmektedir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Gaziantep kalesi şehir merkezinde bulunmaktadır. Kalenin bugün ki şekline M.S. 6. yüzyılda Bizanslı imparator Justinyanus tarafında getirilmiştir. Altında su bulunmaktadır. Türkiyedeki kalelere örnek bir kaledir.
+ Yorum Gönder


gaziantep kalesi hakkında kısa bilgi,  gaziantep kalesi hakkında bilgi,  antep kalesi hakkında kısa bilgi,  gaziantep ile ilgili kısa bilgiler,  gaziantep kalesi ile ilgili bilgiler,  antep kalesi hakkında bilgi