+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Güneydoğu Anadolu Bölgesinin İklimi Nasıldır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinin İklimi Nasıldır?
  Güneydoğu Anadolu Bölgesinin İklimi kısaca  Denizden uzak olduğu için sıcaklık bakımından karasal iklim özellikleri görülür. Kışlar oldukça soğuk olup, en çok yağış bu mevsimde düşer. Yaz mevsimi ise enlemin, karasallığın ve güneyden esen çöl rüzgarlarının etkisiyle çok sıcak ve kurak geçer. Buharlaşma şiddeti çok fazla odluğundan yaz mevsiminin en kurak geçtiği bölgedir. Ayrıca batıdaki Gaziantep Yöresi’nde belirgin olarak Akdeniz ikliminin ektileri görülür.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi genellikle yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Kışları işe çok soğuk geçmektedir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Denizden uzak ve Ortadoğuya yakın olması nedeni ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde karasal iklim görülür. Yazları kurak ve sıcak kışları soğuk ve yağışlıdır. Yaz mevsiminin en kurak geçtiği yerdir.
+ Yorum Gönder


güneydoğu anadolu bölgesinin iklimi,  güneydoğu anadolu bölgesinin iklimi nedir,  güneydoğu anadolu bölgesi iklimi,  güneydoğu anadolu bölgesi iklimi nedir,  güneydoğu anadolu bölgesinin iklimi nasıldır,  güney anadolu bölgesinin iklimi nedir