+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Mardin Kızıltepe Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Mardin Kızıltepe Hakkında Bilgi
  Mardin Kızıltepe Hakkında Bilgi

  Kızıltepe, Mardin ilinin bir ilçesidir. Eski adı Tell Ermen'dir. Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 198.672 'dır. 1973'te 21.000 olan nüfusu 1990'da 60.134'e, 2000'de 113.143'e, 2007'de 127.148'e çıkmıştır.


  ilçenin bu günkü nüfusu merkezde 131.050 ve koylerde de 82.251 olmak üzere toplam nüfusu 213.101

  Eski Çağlarda Dunaysır veya Düneysir ismiyle Artuklular döneminde kurulmuştur. Bu yerleşim Urfa ile Diyarbakır’ı Musul’a bağlayan ticaret yolu üzerinde konaklama merkezi olarak önem kazanmıştır. XIII.yüzyılda Eyyubiler tarafından yağmalanmış, daha sonra Selçuklular, İlhanlılar, Memluklular, Akkoyunlular, Artuklular ve Timur buraya hakim olmuştur.mitaniler de bizman lar bölgeye sahip olmuşlardır.

  Dunaysır ismi, sonraki dönemlerde Koçhisar olarak değiştirilmiştir. 15. yüzyılda Karakoyunlular ile Akkoyunlular arasında sık sık el değiştirmiş, 16. yüzyılda Safeviler buraya hakim olmuştur. Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında, 1517'de Osmanlı topraklarına katılmıştır.

  Artukluların önemli bir kenti olan Kızıltepe, sürekli savaş ve yağmalandığından, Artukluların çarşı, han, hamam, cami ve medreselerle zengin bir kent durumuna getirdikleri bu yerleşim Osmanlıların eline harap halde geçmiştir.

  Artuklu dönemine ait, Ulu camii, Taşköprü, Tarassut Kulesi Şahkullubey Kümbeti, Harzem Harabeleri günümüze kadar ayakta kalan tarihi eserlerdir.

  Eğitim ve Kültür [değiştir]
  İlçedeki okur yazar oranı %82'tir [kaynak belirtilmeli]. İlköğretim hizmetlerini tüm ilçe genelinde yaygınlaştırılması bakımından, son yıllarda büyük gelişmeler olmasına rağmen, ilçenin gün geçtikçe büyümesi ve son yıllardaki göçün olmasından ötürü ilköğretim alanında yapılan yatırımlar yetersiz kalmaktadır.
 2. Zarafet
  Üye

  Her türlü medeniyette ev sahipliği yapan Güneyduğunun en güzel şehridir Mardin. Mardin Kızıltepe’de görebileceğiniz tarihi yerler arasında Ulu Camii, Şahkulubey Türbesi, Ermeni Kilisesi, Dunaysır Köprüsü, Kızıltepe Höyüğü, bulunuyor.
+ Yorum Gönder


kızıltepe hakkında bilgi