+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Mardin Midyat Geçmişi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Mardin Midyat Geçmişi Hakkında Bilgi
  Mardin Midyat Geçmişi

  DİNLERİN(Yezidi,Hristiyan ,Müslüman) ve DİLLERİN {Türkce, Kürtçe, Arapça(Yerel adıyla Mıhellemice),Süryanice } buluşma noktası" Midyat;MÖ IX. yy Asur tabletlerinde Matiate olarak tanimlanir. "Matiate" Aramice/Süryani bir isim ve "Köyüm", "Vatanim", demektir. Asur krali II. Assur Nasirpal Tur Abdin'in Aramileri talen ettikten sonra, bu savasin tarihi tableler yazilmistir. Midyat'taki ilk Süryani hırıstiyanlar da mağaralarda yaşardı. Midyat tarih boyunca birçok kere kusatılıp talan edilmiştir. Son olarak Birinci Dünya Savaşı'nın karanlık günlerinde, "Ferman" yilinda, kasaba sakinlerinin üçte ikisi yaşamını kaybetmiştir. Ancak 1930 yılından sonra kasaba yeniden canlanmış: Kiliseler, evler ve bazi mekanlar onarilmistir. Ondan sonra yerlesim duzeni zamanla oturmaya baslamıştır. İlcenin deniz seviyesinden yuksekligi 1070 metredir. Mardin ilinin en geniş ve nüfus bakımından en kalabalik ilcelerinden biridir. İlceye bagli 43 köy ve mezra bulunmaktadir.Midyatta Kürtler,Suryaniler ve Mihalmi(araplar) yaşar,üç dil ve üç din vardır Midyatta.Bunlar Kürtçe,Arapça,Suryanice dilleri,Müslümanlık,Hiristiyanlık ve Yezidilik Dinleridir.Bu nedenle Midyata Diller ve Dinler Şehri deriz.

  Süryanilerin milllatan önceki tarihleri, eski Mezopotamya'da yaşayan uluslarin tarihidir. Süryani halkının kökleri de eski Mezopotamya'nin en eski tarihsel dönemine kadar inip orada kaybolmaktadır.

  Yukari Mezopotamya'nin yazili tarih evresi yalnız Asurlular baslar. M.ö. 3000'lerde Sumerin kuzeyinde yer alan Asurlular ve Akkadlar, Firat'in orta kesiminde, çok sayida bagimsiz site devletleri kurmuslardir. Buradaki halk, Sumerlere benzeyen bir kabileden oluşmaktadir. Bu kabile, bir Sami dili olan Asurca ve Akadça konuşuyordu. Yani Asurlular, Hititler ve Akkad'ın Samileri batıdan gelmislerdi.

  İki yerleşim biriminden oluşan, dinlerin ve dillerin birleşme noktası, "Gelen ağlar giden ağlar" sloganı ile adeta özdeşleşen Midyat Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en gelişmiş İlçelerinden biridir. 1990'lı yıllardan itibaren okur yazarlık oranında büyük bir ilerleme yaşanmıştır.Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. 2000 li yıllardan itibaren İlçede çekilen Dizi Film ve Sinema Prodüksiyonları sayesinde unutulmakta olan "Telkari" (Gümüş İşleme) sanatında büyük gelişme yaşanarak bu sanat tekrar canlanmakta olup endütsri haline getirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmalar iç ve dış turizmin gelişmesine de katkı sağlamıştır. Midyat'a özgü mimarisi olan ve adını yine Midyat'tan alan "Midyat Evleri"ni süsleyen "Taş İşleme Sanatı (Katori)" da ayrı bir önem taşımaktadır.BTA
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Midyat adı Asur tabletlerinde Matiyate ismi ile geçer. Midyat üzerinde üç dil ve din barındırmaktadır. Kozmopolitan olan ilçe Mardinin ilinin en büyük ilçelerindendir. Midyatta arapça, kürtçe ve süryanice dilleri konuşulmakta ve müslümanlar, hiristiyanlar ve yezidiler yaşamaktadır.
+ Yorum Gönder


mardin ve midyatın geçmişi hakkında bilgi