+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Siirt'in ünlü battaniyeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Siirt'in ünlü battaniyeleri
  Siirt'in ünlü battaniyeleri

  Güneydoğu Anadolu’nun bölgesel özelliğini taşıyan Siirt’in en önemli el sanatlarından biri olan “Siirt Battaniyesi’” tiftiğin iğ ile eğrilmesi elde yapılan ipliklerin mahalli tezgahlarda dokunması ve bu dokumanın tarak vurularak tüylendirilmesi ile oluşur. Siirt’e gelen herkese battaniye ısmarlamak Siirt’ten ayrılana da hediye etmek gelenek haline gelmiştir.


  Halen Çankaya Köşkü Müzesinde bulunan Atatürk'ün Mekanı bölümünde bulunan ve 1930'da Atatürk'e Hediye edilen Siirt Battaniyesi Dokuması. Onca yıla rağmen güzelliğinden bir şey kaybetmemiş.
  Yüzyılı aşan bir geçmişe sahip olan Siirt Battaniyesi Cumhuriyet dönemine kadar 40-20 cm eninde dokunurken tezgahlarda sergi ve örtü olarak kullanılabilecek ebatlarda da dokunmaya başlanmıştır. Başlangıçta sadece abacılıkta kullanılan bu el sanatı daha sonra battaniye seccade dokumacılığı olarak devam etmiş ve bugün daha da gelişerek manto atkı başlık turistik heybe çanta divan örtüsü kırlent ve çeşitli süs eşyaları ile adını duyurmuştur.

  Her tezgahta tek kişilik battaniyeden günde sadece bir adet dokunabilmektedir. Aynı dokuma sistemi ile heybe seccade atkı ve manto kaban yelek gibi ürünler de elde edilebilmektedir.

  Büyük emeklerle imal edilen Siirt battaniyesi ve ürünleri başta Amerika olmak üzere dünyanın bir çok bölgesine ihraç edilmekte buralarda yüksek fiyattan alıcı bulmakta ve götürüldüğü yerlerde kısa bir süre içinde tükenmektedir

  innlbattaniyeleri.jpg 2. Kadir
  Devamlı Üye

  Halk kültürünün önemli bir unsuru olan gözde Siirt battaniyeleri dokuma atölyelerinde dokunulmaktadır. 1. kalite battaniye saf tiftikten dokunulup o kültürün özellikleri yansıtır bu dokuma işlemi dede'den toruna geçmiştir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Siirtin tiftik battaniyeleri saf keçi kılından üretilmektedir. Saf tiftikten battaniyeler seccadeler ve heybeler dokunmaktadır. Siirt ilinde halk eğitim merkezlerinde ve üniversitede battaniye dokumacılığı ile ilgili eğitim verilmektedir.
+ Yorum Gönder