+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Karakaya Barajı nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Karakaya Barajı nerededir
  Karakaya Barajı ve Hidroelektrik Santrali
  Karakaya Barajı, Diyarbakır ili Çüngüş ilçesi sınırları içinde, Fırat Nehri üzerinde, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin bir parçası olarak elektrik enerjisi üretimi amacıyla 1976-1987 yılları arasında inşa edilmiştir. Barajın yapılmasıyla birlikte bir çok köy başaltılmıştır. Diyarbakır'a 150 km uzaklıkta bulunan baraj adını yakınında bulunan Karakaya Köyünden almıştır.
  Beton kemer gövde ağırlık tipi olan barajın gövde hacmi 2.000.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 173,00 m., normal su kotunda göl hacmi 9.580,00 hm3, normal su kotunda göl alanı 268,00 km2'dir. Baraj 1.800 MW güç ile yıllık 7.354 GWh'lik enerji üretmektedir.
  prüler
  Karakaya Barajı üstünde şu an faal olan iki köprü vardır. Kömürhan Köprüsü ve İsmet Paşa Demiryolu Köprüsüdür. ayrıca bu köprülerin eski tarihte yapılanları ise barajın altında kalmıstır 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Karakaya baraji diyarbakir ilinde cüngüş ilçesinde bulunmaktadir adini yakininda bulunan karaköyden almaktadir. Karakaya baraji bölgede firat nehri üzerinde kuruşu elektrik enerjisi üretimi sağlayan bir barajdir. Baraj 1976-1987 yillari arasinda yapilmiştir.
+ Yorum Gönder


karakaya barajı nerede,  karakaya barajı nerededir,  karakaya baraji nerde