+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda şanlıurfa balıklı göl hakkında bilgi, urfa balıklı göl Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  şanlıurfa balıklı göl hakkında bilgi, urfa balıklı göl
  Balıklı Göl hakkında bilgi

  Balıklı Göl hakkında bilgi.jpg
  Balıklıgöl, (Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri ) Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerlerindendir.

  İbrahim Peygamber, devrin zalim hükümdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek tanrı fikrini savunmaya başlayınca, Nemrut tarafından bugünkü kalenin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol"' emri verilir. Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşür. İbrahim bir gül bahçesinin içersine sağ olarak düşer. İbrahim'in düştüğü yer Halil-ür Rahman gölüdür. Rivayete göre Nemrut'un kızı Zeliha da İbrahim'e inandığından kendisini onun peşinden ateşe atar. Zeliha'nın düştüğü yerde de Aynzeliha Gölü oluşmuştur. Her iki göldeki balıklar halk tarafından kutsal kabul edilerek yenilmemekte ve korunmaktadır.

  Bediüzzaman Said Nursî 23 Mart 1960'da Şanlıurfa’da vefat ettikten sonra buradaki Halil-ur Rahman Dergahı'na defnedilmişdir. Ancak 12 Temmuz 1960'da 27 Mayıs Darbesi hükümetinin emriyle mezarı yıktırılmış ve açıklanmayan bir yere (muhtemelen Isparta Şehir Mezarlığı) nakledilmiştir.
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  balıklı gol şanlı urafanın en çok ziyaret edilen tarihi yerlere sahip bir çok peygamberlerin hayat surduğu şanlı urfa hz ibrahim ateşe atılarak bilen yer olan balıklı göl insan ziyaretin çok olduğu yerdir
+ Yorum Gönder


şanlıurfa balıklı göl,  balıklı göl şanlıurfa,  balıklı göl hakkında bilgi,  urfanın balıklı gölü,  sanliurfa balikli gol,  balikli gol