+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda nemrut heykelleri doğu terası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  nemrut heykelleri doğu terası
  Nemrut Heykelleri Doğu Terası

  doguterasi.jpg

  Doğu Teras: Kommagene ülkesinde güneşin doğuşunu ilk gören yer olan doğu terasına sert kayalardan oyulmuş merdivenli yollardan çıkılır. Doğu terası; tanrılar galerisi, atalar galerisi ve sunaktan oluşur. Tanrılar galerisindeki devasa tanrı heykelleri anıt mezara sırtını dönmüş biçimde sıralanmıştır.


  Tanrılar galerisinin beş heykelinden biri olan Antiochos, güney uçta ilk sırada yer almaktadır. Kendisini tanrılarla aynı kategoride gören Antiochos heykelini bu sıralamaya dahil etmiştir. 2. Heykel Kommagene-Fortuna Latince'de şans, uğur, bereket anlamındadır. Heykeller arasında en uzun olan 3. Heykel Zeus-Oromasdes, Tanrılar tanrısı Kronos'un oğlu, baş tanrı ve gökler hakimidir. 4. Heykel Apollon-Mithras, Anadolu mitolojisinde baş tanrı Zeus'un oğlu olup ışık ve güneş tanrısıdır. Kuvvet ve kudretin sembolü olan Herakles Anadolu'da Herkül adıyla anılır. 2. Katibe
  Devamlı Üye

  nemrut heykeler Adıyamnın en çok ziyaret edilen turistlik alanıdır milatan once ki tarihe dayanan nemrut heykeleri o çağın tanrıları olarak bilinir Zaus Antichos krones herakles bunlar ilk sıradadır. Hepsinin kendisi ne ayit bir gücü olduğuna inalır o çağın insanları tarafından.
+ Yorum Gönder


nemrut dağı heykelleri