+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda güneydoğu anadolu bölgesi fiziki özellikleri nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  güneydoğu anadolu bölgesi fiziki özellikleri nedir
  Güneydoğu Anadolu bölgesi fiziki özellikleri

  gneydou_anadolu_blgesi_haritas.png


  Bölge doğal ve beşeri özellikleri bakımından iki bölüme ayrılmaktadır.
  a) Orta Fırat Bölümü
  b) Dicle Bölümü

  Bölgenin kuzey kesiminde Toros dağ sırasının güney yamaçları ile birlikte ikinci bir kıvrımlı dağ kuşağı uzanır. Bölgenin ortasında 1938 m yükseltiye sahip sönmüş Karacadağ Volkanı yer alır. Bölgenin batısında ise Gaziantep Platosu üzerinde yükselen Kartal Dağları önemli yükseklik yapar. İç kesimlere gidildikçe iklim karasallaşır.

  Karadağ’ın batısında Harran, Suruç, Ceylanpınar ve Birecik ovaları yer alır. Dicle nehri ve kollarının toplandığı Diyarbakır Havzası geniş olmayan ancak çok verimli bir ovaya sahiptir.

  Karacadağ’ın batısındaki Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman platoları Fırat ve kolları tarafından derin bir şekilde yarılmıştır. Karacadağ’ın doğusu ise daha engebeli bir yapı gösterir. Bu bölümün güneyinde Mardin-Midyat Eşiği yer alır.

  Bölgenin iki önemli akarsuyundan biri olan Fırat, kaynağını Doğu Anadolu Bölgesi’nden alır. Bölgede ise Toroslar’dan gelen Kahta ve Karadağ’dan gelen küçük akarsularla beslenir. Güneydoğu Toroslar’ın güneye bakan yamaçlarından birçok kol halinde çıkan Dicle Nehri ise bölgenin diğer önemli akarsuyudur. Her iki akarsu da Basra Körfezi’ne sularını boşaltırlar.

  Bölgede doğal oluşumlu göl yoktur. Ancak Fırat ve Dicle üzerinde kurulmuş baraj gölleri bulunmaktadır. Bölgenin ve ülkenin 2. en büyük baraj gölü olan Atatürk Barajı bu bölge sınırları içinde yer alır. 2. Katibe
  Devamlı Üye

  güney doğu anadolu bolgesi 9 ilden oluşmaktadır bu iller mardin diyarbakır gazi antep şanlı urfa kilis şırnak batman adıyaman siirt ileridir bu ileri mezepotamya olarak adlandırılır
+ Yorum Gönder


güneydoğu anadolu bölgesi,  güneydoğu anadolu,  güney anadolu bölgesi,  orta fırat bölümü,  güneydoğu,  güneydoğu anadolu bölgesi fiziki özellikleri