+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda güneydoğu anadolu bölgesinin sıcak olmasının nedeni Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  güneydoğu anadolu bölgesinin sıcak olmasının nedeni
  Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Sıcak olmasının nedeni  İklim ve Bitki Örtüsü: Bölgede karasal iklim görülür. Yazlar kurak ve çok sıcak, kışlar yağışlı ve soğuktur. Maksimum yağışın kışa raslaması, Akdeniz yağış rejimine benzerliğini gösterir. Yıllık yağış miktarı 550 mm dolaylarındadır. Bölge, İç Anadolu’dan fazla yağış almasına karşın daha kuraktır. Kuraklığın daha etkili olmasında, yaz sıcaklığının fazlalığı yüzünden buharlaşmasının şiddetli olması etkilidir. Bölgede kışın ısı sıfırın altına düşer. Bunda bölgenin denize göre konumu nedeniyle nemlilik düzeyinin az olması etkendir. Yurdumuzda temmuz ayında ölçülen en yüksek sıcaklık değerleri bu bölge aittir. Yazın sıcaklığın 35°; 40°’ye kadar ulaşabilmesinde, enlem, karasallık, dinamik yüksek basınç ve Suriye çöllerinden gelen sıcak rüzgarlar etkendir.
  Yurdumuzun, bitki örtüsü yönünden en yoksul bölgesidir. Buharlaşmanın fazlalığı ve yağış azlığı nedeniyle bölgedeki bitki örtüsünü stepler oluşturur. Bölgede ormanlara, Güneydoğu Toros Dağları eteklerinde raslanmaktadır. 2. Katibe
  Devamlı Üye

  Güneydoğu anadolu bölgesi yazın sıcak kışında soğuk geçer güneydoğu yazı kurak kışı yağışlı olması nedeniyle yazın sıcaklık fazlasıyla belirler kendisini bu nedenle iklimi kuraktır.
+ Yorum Gönder


güneydoğu anadolu bölgesinin sıcak olmasının nedenleri,  güneydoğu anadolu neden sıcaktır,  güneydoğu anadolu bölgesi neden sıcaktır,  güneydoğu neden sıcaktır,  akdeniz ve güneydoğu anadolu sıcakolmasının temel sebebi,  Güneydoğu Anadolu bölgesinin yazın sıcaklığı yüksek olmasının nedeni