+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Balık Gölü ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Balık Gölü ile ilgili bilgi

  Balık Gölü hakkında bilgi  Urfa toprakları üzerinde Ebla, Akkad, Sümer, Babil , Hitit , Roma , Bizans ve Osmanlı gibi büyük uygarlıklar hüküm sürmüş ve büyük izler bırakmışlardır. Şu an tüm bu uygarlıkların izlerini Şanlıurfa’da bulmak mümkün.

  Şehrin en bilinen tarihi ve turistik mekanı Balıklıgöldür. Şanlıurfa’nın güneybatısında kalan bu yer İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğüne inanılan noktadır. Balıklıgöl Şanlıurfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinin başında gelir.

  Efsane’ye göre devrin hükümdarı Nemrut, putlara tapılmasına karşı savaşan İbrahim Peygamber’i kalenin tepesinden aşağı atar. Burada yanan ateş bir anda suya dönüşür ve peygamberi yakmaz. Göldeki ilk balıkların bu tarihte ortaya çıktığı bir çok kitapta yer alır.

  Buradaki balıklar bir çok efsaneye konu olmuştur. Bu balıkları yiyenin zehirlendiği Urfa çevresinde çok bilinen bir efsanedir. Bunun yanında balıkların şifa verici özelliği de bilinmektedir. Özellikle kapanmayan yaraları yiyen balıklar bu bölgede büyük bir iyileşme görülmesini sağlarlar. Bölgede bir çok çay bahçesi ve dinlenme yeri bulmak mümkündür.


  Balık Gölü.jpg
  Bölgede gezinti yapmak isteyenler için bölgenin tarihi görevli çocuklar tarafından ufak bir ücret karşılığı anlatılmakta. Özellikle valilik izinli yaka kartı olan çocukları seçmenizde fayda var. Çocuklar yem de satıyorlar. Bu yemler dışındaki yemleri satmak yasak. Balıklara yaz günü bu atan Urfalılar da Balıklıgöl’ün ilginç bir görüntüsüdür.

  Urfa’nın Balıklıgöl dışında kaleleri, hanları, hamamları, evleri ve köprüleri gezilebilir. Şehir içinde yemek kültürü oldukça gelişmiştir. Bu nedenle Urfa’ya gidip kebap ve tatlı yemeden dönmemek gerekir. 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Şanlı urfa şehir merkezinde yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe attıklarında düştü göldür balıklı göl. Balıklı böl şanlı urfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden birisidir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  İbrahim Peygamber Nemrut tarafından ateşe atılmış bu ateş suya odunların da balığa dönüştüğü rivayet edilmektedir. Balıklı göl her sene yerli yabancı turistleri konuk etmektedir. Balıklı gölü ziyaret ettiğinizde balıklara yem atmanızda mümkün.
+ Yorum Gönder


balık gölü,  balık gölü hakkında bilgi