+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Gaziantep belkıs harabeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Gaziantep belkıs harabeleri
  Zeugma'ya nüfus cüzdanı

  Zeugma'ya nüfus cüzdanı2.jpgZeugma'ya nüfus cüzdanı1.jpg

  Baraj suları altında kalacağı için dünyayı ayağa kaldıran Belkıs Harabeleri’nin kurtarılması sırasında bulunan Zeugma Antik Kenti’ndeki ’Çingene Kızı’ mozaiği hem tarihle bağlanan köprünün hem de Gaziantep’in simgesi olurken, bu mozaik için bir de nüfus cüzdanı hazırlandı.

  ‘Gaziantep’in Tarihte Dünü Bugünü’ adlı panelde, kentin simgesi haline gelen Çingene Kızı’ mozaiğini bulan gruptaki arkeologlardan Gaziantep Üniversite Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Rifat Ergeç, izleyicilere bir sürpriz hazırladı. Zeugma’nın Gaziantep için önemini anlatan, bir dönem Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü de yapan Yrd.Doç.Dr. Ergeç, ilgiyle izlenen panelde şunları söyledi:

  “1998 başlarında Zeugma kazılarında grubumuzun bulduğu en önemli eserlerden birisi Çingene Kızı mozaiğiydi. O dönemde Çingene Kızı’na birçok isim konulmaya çalışıldı. Kimi ’Zeugma Kızı’, bazıları ’Bizim Kız’ dedi. Ama, Çingene Kızı, Gaziantep ile o kadar çok özdeşleşti ki Bakkallar Odası’nın bile logosu Çingene Kızı oldu. Biz onu çok sevdik ve artık www.alasayvan.net onu nüfusumuza geçirdik.”

  Çingene Kızı için hazırladıkları nüfus cüzdanını sinevizyonda ekrana yansıtarak izleyicilere gösteren Yrd.Doç.Dr. Rifat Ergeç, katılımcıları güldürdü ve alkışlandı. Hazırlanan nüfus cüzdanında, Çingene Kız için baba adı ’Türkiye’, anne adı ’Anadolu’, doğum yeri ’Zeugma Belkıs’, doğum tarihi ’Ekim 1998’ ifadeleri yer aldı. Çingene Kızı’nın nüfusa kayıtlı olduğu yer olarak ise ’İli:Gaziantep, İlçesi: Nizip, Hane: Gaziantep Müzesi’ yazıldı.

  Çingene Kızı’nın kimliğini bir Avrupa ülkesinde gördüğü eser için hazırlanan belgeden esinlenerek hazırladığını belirten Yrd.Doç.Dr. Ergeç, “Zeugma Mozaik Müzesi tamamlandı ve mozaikler oraya taşındı. İstenirse bu kimlik Çingene Kızı için kullanılabilir. Hatta, son derece önemli başka bir eserimiz olan Mars Heykeli için de benzeri bir kimlik hazırlanabilir” önerisinde bulundu.

  GAZİANTEP’İN SİMGESİ

  Tarihi ve doğal kaynaklara sahip çıkma adına, dünyanın en önemli sivil toplum hareketi çalışmalarından birinin ardından acil kurtarma kazılarının başlatıldığı Zeugma Antik Kenti’nden, 1987’den bu yana sürdürülen kazılarda yaklaşık 2 bin metrekare mozaik, dünyada başka örneği bulunmayan savaş ve barışı simgeleyen Savaş Tanrısı Mars ve Güzellik Tanrıçası Afrodit’in Bronz heykeli, 120 metrekare duvar resmi (Fresk), 4 bin bronz sikke, 100 bin mühür baskı (Bulla) ile sayıları on binleri bulan günlük yaşamda kullanılan eşya çıkarıldı.

  Mozaiklerden, restorasyonu tamamlanan yaklaşık bin 500 www.alasayvan.net metrekaresi geçen günlerde Zeugma Mozaik Müzesi’ne taşındı. Bu mozaikler yakında yeni yerlerinde gezilebilecek. Zeugma Müzesi’nde en iyi yeri Zeugma’nın yanı sıra Gaziantep’in de simgesi olan Çingene Kızı mozaiği alacak. Bazı kaynaklar 1988’de mozaik avcıları tarafından bir bölümü tahrip edilip yurt dışına kaçırılmak istenirken bulunan Çingene Kızı mozaiğine konu olan kişinin Yer Tanrısı, tanrıların anası Gaia olduğunu belirtirken, bir başka grup arkeolog ise tasvir edilen kişinin Büyük İskender olduğunu savunuyor. Mozaiğin en önemli özelliği ise hangi açıdan bakılırsa bakılsın izleyicinin figürün gözleri tarafından izlenmesi. 2. Katibe
  Devamlı Üye

  gaziantep kızını buldu belkis harabelirinde bulanan zaugman çingene kızı gazi antepliler nufus çuzdanı çıkardı çingene kızlarını sahiplendiler
+ Yorum Gönder


belkıs harabeleri,  kız kimliği