+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Diyarbakır Çermik hakkında yazı ve resim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Diyarbakır Çermik hakkında yazı ve resim
  Diyarbakır Çermik hakkında yazı ve resim


  Çermik sıcak su anlamına gelmekte olup, bu ismi sınırları içerisinde bulunan kaplıcalarından almaktadır. Çermik’in bilinen en eski tarihi Artuklular Devletine kadar uzanmaktadır. Akkoyunlu ve Safavi Devletinin egemenliğinde kaldıktan sonra 1436 yılında Osmanlı İmparatoluğunun egemenliğine geçmiştir. Daha sonra Diyarbakır Beyler beyine bağlı olarak Türk idari yapısındaki yerini korumuş ve 1883 yılından beri ilçe olarak görünmektedir.
  Çermik ilçesi 710 m civarındadır. Yüzölçümü 1032 Km2 olup, güneyinde siverek, kuzeyinde Çüngüş, doğusunda Ergani ve batısında Fırat Nehri ile çevrilidir.

  cermik_diyarbakir.jpg
  ilçenin turistik yerleri, cami, türbe, kilise, han, hamam, kervansaray, köprü, ören yeri höyük gibi yerlerdir. Tarihi eser olarak Ulu Camii ve ev olarak kullanılan bir kilise bulunmaktadır. 2. Çisem
  Bayan Üye

  Sıcak su kaynakları ile ünlü olan çermik ilçesinin adı da bu özelliğinden ortaya çıkmıştır. Tarihte bir çok devletin egemenliği altına girdikten sonra en son Türklerin hakimiyeti altına girmiştir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Termal tesisleri ile ünlü bir ilçemizdir. Bu ilçemiz Diyarbakır iline bağlıdır. Çermik termal kaynakları dışında tarihi ile de dikkat çekmektedir. Çermik'in Artuklulara kadar uzun bir tarihi vardır.
+ Yorum Gönder


diyarbakır çermik