+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Diyarbakır Lice hakkında yazı ve resim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Diyarbakır Lice hakkında yazı ve resim
  Diyarbakır Lice hakkında yazı ve resim


  İlk tarihi bilgilere göre ilçenin bundan önce dört kez deprem felaketine uğradığı anlaşılmaktadır. Şehrin bilinen ilk egemenleri Asurlulardır. Daha sonra Urartular, İskitler, Medler, Persler, Makedonyalı Büyük İskender, Partlar, Romalılar, Sasaniler, Akkoyunlular, Bizanslılar, Müslüman Araplar (Emeviler, Abbasiler) sırasıyla bu şehire egemen olmuşlardır.

  İlçe 1042 yılında Antak merkezine bağlı bir köydü. 1071 yılında Türkler’in eline geçti. 1515 yılında da Osmanlı Egemenliğine girdi. Antak merkezine bağlı bir köy iken daha sonra ilçe merkezi oldu. Diyarbakır sancağına bağlandı. Bucak olarakta Hani, Lice’ye bağlandı. 1900’de yayınlanan bir salname ile Keraz (Kocaköy) de bucak olarak bağlandı. Bu durum 1924’e dek sürdü.

  diyarbakir-lice.jpeg

  Diyarbakır’ın kuzeydoğusunda olan Lice, önceleri yoldan yosun ve kenarda kalmış bir ilçeyken şimdi D.Bakır-Bingöl Karayoluyla günden güne hızla gelişmektedir. Çok eski bir yerleşim yeri olan Lice’de Belediye 1867 yılında kurulmuştur. Yenişehir yönünde güzel yapılaşma gelişmektedir.

  Lice, görkemli Birkleyn Mağaraları, Çepe, Mele ve Atak kaleleri, Fis Ovası’ndaki Dakyanus Harabeleri, Eshab-ı Kehf Mağarası, Artuklu Valisi Melik Adil’e ait Minare, Çeper Köyü’ndeki 4. Murat Kervansarayı, efsanevi Geyik Çobanı Şeyh Bilal Türbesi, Sıtmalılara iyi gelen (Kani Atan)Çeşmesi ve diğer pek çok yeriyle ölmez bir turistik değere sahiptir.

  Halkı tarım ve hayvancılıkla geçinir. En çok tereyağı ve badem ihraç ederler. 2. Katibe
  Devamlı Üye

  lice ilçesi diyar bakıra bağlı bir ilçedir lice bir çok kavme medeniyete ev sahipli yapmıştır milatan öncede yerleşik yeri olan lice bu yönden bir çok tarihi yerele zengindir
+ Yorum Gönder


diyarbakır lice,  DİYARBAKIR LİCE,  lice diyarbakır,  diyarbakır lice fotoğrafları,  lice resimleri,  diyarbakir lice