+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Batman Fiziki Yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Batman Fiziki Yapısı
  Batman Fiziki Yapısı Hakkında

  Batman ili topraklarının büyük kısmı dağlarla kaplıdır. Kuzeyinde Güneydoğu Torosları meydana getiren Güney Muş Dağları, Sason ve Kozluk ilçelerini tamamen kaplar. Bu bölgedeki en yüksek noktalar Sason Dağı (Aydınlık Dağı) (2973 m), Zupser Tepe (2721 m), Tanrıdağı Tepe (2044 m)dir. Sason Dağı aynı zamanda ilin en yüksek noktasıdır.

  İlin en büyük ovası, il merkezinin bulunduğu Batman Ovasıdır. Ova, Batman Çayı Vadisi ve Dicle Vadisi ile birleşmeden önce genişleyen bölümde meydana gelmiştir. Batman Çayının taşıdığı alivyonlarla kaplı ve çok verimlidir. İlin diğer küçük ovası olan Beşiri, Batman Ovasına göre çok küçüktür. Garzan Çayının taşıdığı alivyonların birikmesiyle meydana gelmiştir.

  İl akarsu yönünden fazla zengin değildir. Batman'ın güneyinden geçen Dicle Nehri ile Batman Çayı ilin iki önemli akarsuyudur. Batman Çayının meydana getirdiği vadi, Batman-Diyarbakır il sınırını çizer. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Güneydoğu anadolu bölgesinde bulunan batman ili dağlarla kaplıdır. En yüksek dağlar sason ilçesinde bulunur. Batman ilinin en geniş ovası batman ovasıdır. batman ovası batman çatı ile dicle vadisi ile birleşmeden önceki geniş bölümden meydana gelmiştir.
+ Yorum Gönder