+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Forumunda Batman Tarihi Eserler ve Turistik Yerleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Batman Tarihi Eserler ve Turistik Yerleri

  Batman Tarihi Eserler ve Turistik Yerleri

  Batman ili, 1950'den sonra geliştiği için, tarihi ve turistik yerleri yok denecek kadar azdır. Jeoloji yapısında kalkerli yapı önemli yer tuttuğundan, çok sayıda mağara vardır. Bazı köylerde mağaralar ev, hayvan barınağı ve soğuk hava deposu olarak kullanılmaktadır. Kozluk ilçesinde tarihi eserler vardır.

  Hızır Bey Camii:1512'de Sason Beyi Ebubekir Raski'nin oğlu Hızır Bey yaptırmıştır. Kozluk'ta olup, ilçenin en büyük camisidir.

  İbrahim Bey Camii:1705'te Garzan aşiretinden İbrahim Beyin tamir ettirdiği caminin yapım tarihi ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Minare, geometrik motif ve kitabe kuşaklarıyla süslüdür. Kozluk ilçesindedir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Dicle Nehrinin aktığı topraklarda bulunan Batman içinde barındırdığı tarihi eserleriyle muhteşem bir şehirdir üstelik buraya bağlı olan Hasankeyfte bine aşkın mağara bulunmaktadır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Batmanın bilinen en güzel yeri Hasan keyftir. Hasan keyfteki tarihi kalıntılar mağara evler gezilip görülmesi gereken ender yerler arasındadır. Kozluk ilçesinde de tarihi yerler bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


batmanın tarihi yerleri ve eserleri,  batman tarihi ve turistik yerleri,  batman tarihi eser