+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Günün Yemeği Forumunda Milföy Hamuruyla Börek Günün Yemeği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Milföy Hamuruyla Börek Günün Yemeği
  Milföy Hamuruyla Börek Tarifi

  Milföy Hamuruyla Börek.jpg


  Acil zamanlarda yapılan lezzetli ve kolay bir börek tir.
  Malzemeler;
  4 bardak un,
  50 gram margarin,
  1 çay kaşığı tuz,
  Hamur kıvamı tutulacak kadar su


  Hazırlanışı;
  Malzemelerin hepsi bir kaba boşaltılarak karıştırılır. Su hamura yavaşça kıvam alıncaya kadar azar azar ilave edilerek hamur yoğurulur. Hamur kıvamını aldıktan sonra 5 dakika boyunca hamur ele alınır ve kaba sertçe atılır. 5 dakika sonra hamur yuvarlak bir biçime getirilir ve yağlı kağıda sarılıp buzdolabında yarım saat dinlendirilir.
  Yarım saat sonra çıkartılan hamur Tezgah üzerinde 4 köşeli ve 4 köşesi de yıldız şeklinde uzatılacak bir biçimde açılır ve ortasına 300 gram margarin konur. Yıldız şeklindeki uçları yağın üstüne doğru kapatılarak katlanır. Üstündeki un fırça yardımıyla iyice temizlenir yağlı kağıda sarıp yeniden buzdolabında 1 saat dinlendirilir.
  1 saat sonra çıkartılan hamur tezgah üzerine alınır ve merdane yardımıyla dikdörtgen şeklinde açılır, daha sonrasında cüzdan şeklinde üçe katlanır. Bu işlem ardı sırasında yeniden yapılarak katlanır. Hamurun üzerindeki unlar temizlenip yağlı kağıda sarılıp yeniden 1 saat dolapta dinlendirilir.
  1 saat sonra çıkartılan hamurda bir önceki işlem yeniden uygulanır ve yeniden yağlı kağıda sarılıp 1 saat dinlenmeye alınır. 1 saat sonra hamur tezgah üzerine alınır ve yarım cm kalınlığında iyice açılır ve istediğiniz şekillerde kesilerek böreğinizi yapmaya hazır hale gelir.

  AFİYET OLSUN.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Hazırlanışı çok kolay olan böreğin peynirlisi, patatesli ıspanaklı ya da kıymalı yaparak lezzetine lezzet katabilirsiniz.börekleri Fırından çıkardıktan sona üzerini ince bir mendille örterek hemsıcak kalmasıı hem de soğumasını engelleyebilirsiniz.
+ Yorum Gönder


milföy hamurundan börek,  milföy börek,  milföy hamurundan börekler,  milföy hamurundan börek tarifleri,  milfoy hamurundan borek,  milföy hamuruyla börek