+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Güvenlik Açıkları Forumunda Bilgisayara virüs nasıl bulaşır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bilgisayara virüs nasıl bulaşır

  Bilgisayarlara virüs bulaşma nedeni

  Biliyoruz ki artık hemen hemen her evde ve iş yerlerinde bilgisayar kullanılmakta bu da demek oluyor ki bir sürü virüs programları çoğalmakta.
  Bilgisayar virüsü, kötü amaçlı olarak kabul edilen ve temel amacı bilgisayarınızın çalışma düzenini aksatan, değiştiren ya da tamamen engelleyen yazılımlardır. Geçmişte bilgisayarların Bios ya da sabit disklerini hedef alan virüsler, günümüzde daha çok insanların Windows işletim sistemi kullanması nedeni ile doğrudan Windows’u yani işletim sistemini hedef almaktadır.

  Virüslerin bilgisayara en hızlı ve en etkili şekilde yayılma yolu internettir. Günümüzde bilgisayar virüsü yazan kişiler; kullanıcıların yazılımlarına ya da donanımlarına zarar vermekten ziyade, kullanıcı bilgilerini çalmanın peşindedir. Malware, truva atları, rootkitler ve birçok farklı türde trojanlar kişinin bilgisayarın kullandığı programların, internet üzerin yaptığı alışveriş bilgilerinin ya da mail adreslerinin şifrelerini ele geçirmek için yazılır. Bu tür virüslerin büyük çoğunluğu internetteki paylaşım yapan ve genellikle Warez olarak bilinen sitelerden bulaşır. Çeşitli sitelere giriş için şifrelerin ya da bazı programların sınırsız kullanılması için gerekli olan “Crack” yazılımlarının paylaşıldığı bu Warez siteleri, insanların bilgisayarına virüs bulaşmasının en büyük nedenidir.

  Bilgisayara virüs bulaşmasına neden olan bir diğer alan da, çok güvenilir olduğu zannedilmesine rağmen eposta servisleridir. Mail adresi insanların her gün düzenli olarak kullandığı ve çok sık girdiği bir hizmet olduğundan, virüs yazılımcıları da sayısı milyarlara ulaşan mail kullanıcılarını hedef alır. Mail adreslerine insanların ilgisini çekebilecek başlıklar ile mail atan bu kişiler, insanların mail içerisinde bulunan linke tıklamalarını ya da maile eklenmiş dosyayı indirmelerini sağlamaktadır. Kullanıcı kendisine gelen mail içerisinde ekli olan dosyanın önemli bir şey olduğunu ya da merak ettiği bir konuda olduğunu düşünerek, ilgili dosyanın içeriğini görmek için bilgisayarına indirmek ister. Bu aşamada virüs yazılımı kişinin kendi isteği ile bilgisayara inerek çalışmaya başlar ve işletim sistemi bu virüsten kısa süre içerisinde etkilenir.

  Virüs bulaşan sitelerden uzak durmak için sizi yönlendirecek ve uzman bir ekip tarafından veri tabanı sürekli güncellenen bir antivirüs yazılımı kullanmanız muazzam derecede önemlidir. Virüs sorunundan tamamen kurtulmak istiyorsanız da, Windows işletim sisteminden vazgeçerek, Pardus ya da Ubuntu gibi Linux tabanlı bir işletim sistemine geçin. Böylece antivirüs programı dahi kullanmadan rahat bir şekilde bilgisayar kullanabilirsiniz.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Güvenli olmayan sayfalara girerek veya herhangi bir şeyi bilgisayarınıza indirme sonucu virüsler bulaşır. Bu tür problemlere rastlamamak için dikkatli ve her sayfaya girmememiz gerek.
+ Yorum Gönder