+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Güvenlik Açıkları Forumunda PC de Programsız Virüs Bulma ve Silme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  PC de Programsız Virüs Bulma ve Silme

  Programsız virüsü nasıl bulabiliriz ve nasıl silebiliriz?


  Artık virüs her yerde mevcut. Diyelim ki bir yerden sisteminize her hangi bir yol ile virüs bulaştı panik yapmaya gerek yok öncelikle yapacağımız iş çok kolay genelde virüs uzantıları .exe dir ve virüs sisteminize girdi ve siz her pc' yi açışınızda virüs aktif olup sisteminizde çalışmaya başlayacaktır bunu ctrl+alt+delete (Görev yöneticisi) ile taskmanagerdan görebilirsiniz taskmanagerdan genellikle normal olarak çalışan bazı sistem programları vardır.[Görev yöneticisinden işlemler butonuna tıklıyoruz.Genellıkle normal olarak çalışan bazı sistem programlar vardır ve buradan görebiliriz.]

  Örnek:


  SMSS.EXE
  CSRSS.EXE
  WINLOGON.EXE
  SERVICES.EXE
  LSASS.EXE
  SVCHOST.EXE
  SVCHOST.EXE
  SVCHOST.EXE
  SVCHOST.EXE
  SVCHOST.EXE
  SPOOLSV.EXE
  SVCHOST.EXE
  EXPLORER.EXE
  services.exe
  services.exe
  MIXER.EXE
  MsgPlus.exe
  WINAMPA.EXE
  TEMP1.EXE
  TEMP2.EXE
  VM_STI.EXE
  CTFMON.EXE
  MSNMSGR.EXE
  MSMSGS.EXE
  winamp.exe
  MSNMSGR.EXE
  MSNMSGR.EXE
  iexplore.exe
  bunlar sstemde normal olarak çalışan programlar ve eğer siz başka bir program çalıştırdı iseniz oda taskmanagerdan görunur yani kısacası sizin pc de tüm çalıştırdığınız programlar task mangerdan çalışır ve bunu bu yöntem ile görebilirsiniz bilgisayarınızda çalıştırdığınız tüm programları kapatın ve sonra yeniden görev yöneticisi taskmanager e bakın ve orda dikkatinızi çeken siz çalıştırmadığınız halde çalışan program görür iseniz ;
  örnek olarak :VM_STI.EXE bunun gibi tanımadımadığınız bır program çalışıyor yapacağızın işlem çok basit BAŞLAT>ARA dıkkatinizi çeken programın adını ve uzantısını yazıp aratmak arama sonucları tamamlandığında size o dosyayı gosterecektir ve siz o klasore gidip ordan shift+delete tuşu ile silin fakat shıft+delete komutunu verdiniz ve size şöyele bir uyarı geldı dosya yazmaya korumalı erişim engellendi silinemıyor diye bir uyarı aldığınızda hemen taskmanegardan gorev yonetıcınden o virusun gorevini sonlandırıp sonra tekrar shift+delete yapıp virusumuzu pc den siliyoruz.
 2. hasan_parlar
  Yeni Üye

  bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz.gerçektende çok işime yaradı.çok yararlı oldu.sağolunn.
 3. metinanik
  Yeni Üye
  ya bunu için çok teşekür ederim ancak görev yöneticisinde hangileri olduğunu bilemiyorum ban yardım edebilirmisiniz
 4. Gizli @ yara
  Özel Üye
  ctrl+alt+delete Tıklayın açılan pencerede (Görev yoneticisi) ni seçin bu şekil bir pencreyle karşılaşırsınız.. yukarda yazılan notlara bakın bu kadar.. virüssüz bir pc dilerim


 5. Hozukcan
  Devamlı Üye
  güzel bir yöntem bende ara sıra kontrol ediyorum.yalnız svchost.exe diye birşey var ondan işlemler listesinde en az 3 tane filan var onun sebebi nedir acaba?

 6. denizcan-acil
  Üye
  svchost.exe Nedir ?


  svchost.exe Microsoft Windows isletim sistemine aittir. Svchost.exe, dinamik baglanti kitapliklarindan (DLL ler) çalisan hizmetlere iliskin genel bir ana bilgisayar islemi ismidir. Svchost.exe dosyasi %SystemRoot%\System32 klasöründe bulunur. Baslangiçta, Svchost.exe yüklemesi gereken hizmetlerin listesini olusturmak için kayit defterinin hizmetler bölümünü denetler. Svchost.exe'nin birden çok örnegi ayni anda isleyebilir. Her Svchost.exe oturumu bir hizmet grubu içerebilir, böylece Svchost.exe'nin ne sekilde ve nerede baslatildigina bagli olarak farkli hizmetler çalisabilir. Bu durum, daha iyi denetim ve daha kolay hata ayiklama olanagi saglar. Bu dosya önemli bir uygulamadır ve bilgisayarınızın sorunsuz ve güvenli çalışması için kaldırılmamalıdır. Svchost is a system process belonging to the Microsoft Windows Operating System which handles processes executed from DLLs.

  Tavsiye :

  svchost.exe sistemden kaldırılmamalıdır, başlıca programların çalışması için gereklidir.

  Alıntıdır


 7. GamerTürk
  Devamlı Üye
  tesekkurler ama bişi sorcam calıştırdanda sanki virus siliyolar o nasıl oluyor
  Evet bir komutla MS-dos dan siliniyor ama o virüsleri zaten anti siliyor ve bunlar sadece komut dosyalarına bulaşan küçük trojenlerdir Yani o komutla asla tüm virüsleri bilemez ve silemezsiniz.Öyle olsaydı bu kadar program,koruyucu .vb çıkmazdı.Öyle her virüs siliyor denen şeyleri uygalamayın ,ms-dos a virüs silsin diye yazdığınız bir komut dosyalarınıza zarar verebilir.Güncel bir anti kullanın ve ilk mesajdakileri uygulayın.

 8. Ziyaretçi
  Görev yöneticisinde bazı virüslerin kullanıcı ve açıklama kısımlarında birşey yazmıyor. O virüsler silinmiyor da. Hem Görev yönetici penceresinde durdurulamıyor, hem de bulunduğu dosyadan silinemiyor. Bu durumda ne yapmalı?

 9. FERAY
  Devamlı Üye
  Görev yöneticisinde bazı virüslerin kullanıcı ve açıklama kısımlarında birşey yazmıyor. O virüsler silinmiyor da. Hem Görev yönetici penceresinde durdurulamıyor, hem de bulunduğu dosyadan silinemiyor. Bu durumda ne yapmalı? [/QUOTE]

  Çalıştır’a Giriyoruz gpedit.msc Yazıp Enterliyoruz Çıkan Pencereden Kullanıcı Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Sistem e Giriyoruz.
  "Kayıt Defteri Düzenleme Araçlarına Erişimi Engelle" Anahtarına Tıklıyoruz Orda Yapılandırılmadı Seçeneği İşaretlidir Onu Devre Dışı Olarak Değiştiriyoruz, Önce Uygula Sonra Tamam Diyiyoruz.Çalıştır a Regedit Yazıp Enterliyoruz.( Yalnız Burada Elinizin Çabuk Olması Gerekiyor Çünkü Virüs Sadece 1-2 Saniye Devreden Çıkıyor)
  Regedit Çıktıktan Sonra:
  HKEY_CURRENT_USER\\Software\\Microsoft\\Windows\\C urrentVersion\\Policies\\
  e Girip System Anahtarına Sağ Tıklayın İzinler.. e Girin Bir Pencere Çıkacaktır Çıkan Pencerede 3 Kullanıcı Var
  1.Administrators
  2.Kendi Kullanıcı Adınız
  3.SYSTEm
  3 Kullanıcının Üzerine Teker Teker Tıklayın Aşağıdan İzin Vermeyi İşaretleyin Sonra Tamam Deyip Çıkın  ALINTI


 10. coolguy
  Yeni Üye
  Arkadaşlar ana başlık güvenlik açıkları olduğu için konuyla ilgili bir sorum olacaktı.Geçen hafta birisi yahoo mail adresime giriş yapmaya çalışmış ve bu sebepten bana uyarı e-maili geldi ve şifre değiştirmek zorunda kaldım.Eski şifre ile girişim engellenmişti, birisinin güvenlik duvarını delmeye çalışmasından dolayı.Bu kişinin ip adresini öğrenme şansım var mı, yoksa böyle birşey mümkün değil mi? Yani öyle şirket bilgileri falan yok e-mail adresimde ama kimin böyle birşey yaptığını bilmek isterdim doğrusu.Burda da konunun uzmanı arkadaşlar olucağını düşündüğüm için bir sorayım dedim.

+ Yorum Gönder


pc virüs temizleme,  bilgisayardaki virüsleri temizleme,  kayıt defterinden virüs silme,  pc de virüs temizleme,  virüs bulma,  programsız virüs silme