+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Güzel Sözler-Yazılar Forumunda 23 Nisan Hakkında Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  23 Nisan Hakkında Kısa Bilgi
  23 Nisan Hakkında Kısa Bilgi  23 Nisan 1920 yılında açılan Meclis’in ilk amacı bağımsızlık mücadelesini planlı bir şekilde yürüterek düşmanın ülke topraklarından bir an evvel çıkarılmasını sağlamaktı.

  Ülke içerisinde yaşayan bazı azınlıkların çıkardığı sorunlar ve düşman kuvvetlerine verdikleri destek Türk Milletinin işini oldukça güçleştirdi ise de istenilen sonuca sonunda ulaşılmış, cumhuriyetin ilanı ile özgür ve demokratik bir yaşam tarzı benimsenmiştir.

  Atatürk, Meclis’in açılış tarihi olan 23 Nisan’ın bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, daha sonra bu bayramı Türk çocuklarına duyduğu güvenin bir ifadesi olarak çocuklara armağan etmiştir.

  Her yıl 23 Nisan’da ülkemizde geleneksel olarak “Çocuk Şenliği” düzenlenmekte, bu şenliğe birçok ülkeden çocuklar katılmaktadır. Sevginin, dostluğun ve dünya barışının önemini hatırlatan bu organizasyon tüm dünya ülkelerince takdir edilmekte, Atatürk’ün “Geleceğin büyükleri” dediği çocukların kültürel anlamda etkileşimde bulunmaları sağlanarak dünya barışının ne derece önemli olduğu mesajı verilmektedir. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  23 Nisan 1921 Türkiye Büyük Meclisinin açılması nedeni ile bu mutlu gün çocuklara armağan edilmiş ve bayram olarak kutlanılmaya başlanmıştır. Atatürk Türk çocuklarını geleceğin ışığı olarak görmesi nedeni ile bugünü onlara armağan etmiştir.
+ Yorum Gönder