+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Güzel Sözler-Yazılar Forumunda Anneler Günü Hazır Konuşma Metni Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Anneler Günü Hazır Konuşma Metni
  Anneler Günü Hazır Konuşma Metni

  Mayıs ayının ikinci Pazar günü, bütün dünyada Anneler Günü olarak kutlanır. İlk kez 1908 yılında Amerika’da kutlanan Anneler Günü, ülkemizde 1955 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.
  Her annenin, kendi yavrusunu canından çok sevdiğini söylemeye gerek var mı bilmiyorum. Karnında dokuz ay taşıdığı, süt verip altını temizlediği, her türlü bakımını yapıp, başucunda uykusuz geceler geçirdiği yavrusunu her anne hiç karşılık beklemeden sever.


  Anne sevgisinin gücünü açıklayan bir öykü anlatmak istiyorum:
  Bir zamanlar bir genç, kötü kalpli bir kızı sevmiş ve onunla evlenmek istemiş. Ancak kız, korkunç bir şart ileri sürerek “Senin sevgini ölçmek istiyorum.” Demiş. “Bakalım beni gerçekten seviyor musun? Bunun için de köpeğime yedirmek için, bana annenin kalbini getireceksin!”
  Delikanlı, tüyler ürperten bu teklif karşısında uzun bir tereddüt geçirmiş. Sonunda kızın istediğini yerine getirerek annesini öldürmüş. Çıkardığı kalbini bir mendile koyup kızın evine doğru yönelmiş. Hızla giderken ayağı bir taşa takılmış. Mendile sarılı kalp bir tarafa, kendisi de bir tarafa düşmüş. Canı acıdığı için, ağzından ister istemez “Ah anacığım!” sözleri dökülmüş.


  Annesinin tozlara bulanan ve hâlâ soğumamı olan kalbinden, o an bir ses yükselmiş; “Canım yavrum, bir yerin acıdı mı?”
  Aslında her günün Anneler Günü olması gerekir. Annelerimiz bizim en değerli varlıklarımızdır. En değerli varlıklara nasıl davranılması gerekiyorsa annelerimize de öyle davranmalıyız. Ev temizliğinde ve mutfak işlerinde annemize yardımcı olmalı, yapabildiğimiz ölçüde onlara hizmet etmeliyiz. Sadece Anneler Gününde değil, onların gönüllerini alacak hediyeleri her zaman vermeliyiz.

  Hepinize, anne sevgisi ile dopdolu bir ömür diliyorum.

  sözlerime bir şiirle son vermek istiyorum.

  Annesi dün Zeynep'e:
  "Melek Yavrum!" diyordu.
  İşitince bu sözü
  Kız merak etti, sordu.:

  ?Melek yavrum ne demek?
  Doğrusu anlamadım.
  Melek kanatlı olur:
  Hani benim kanadım?

  Cevap verdi annesi:
  ?Üç yavrum daha vardı,
  Onlar kanatlanarak
  Elimden uçmuşlardı.

  Hepsi yalnız bıraktı,
  Bu talihsiz kadını,
  Bari sen uçma diye
  Kopardım kanadını! 2. Fatma
  Administrator

  Bir evlat anne ve babasına karşı sesini bile yükseltmemeli. Anneler sevginin ve saygının en büyüğünü hak ediyor. Bizler annelerimiz için en kıymetliyiz. Onlarda bizim için öyle olsun.
+ Yorum Gönder


anneler günü konuşma metni örnekleri,  anneler günü müdür konuşma metni,  anneler günü müdür konuşması