+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Güzellik - Bakım Forumunda Cilt Tipimi Nasıl Öğrenirim? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Cilt Tipimi Nasıl Öğrenirim?
  Cilt Tipimi Nasıl Öğrenirim?


  Önce parmağınızı cildinizde gezdirin. Cildinizin yağlı bir tabakayla kaplı olduğunu fark edeceksiniz. Bu tabaka, sebum ve sudan oluşan cildin koruyucu tabakasıdır. İşte bu koruyucu tabakanın içerisindeki sebum yani yağ oranı cilt tipinizi belirler.

  Eğer sebum oranı az ise cildiniz kuru; fazla ise yağlı; normal ve dengeli ise normal ve karma cilttir.


  Kuru cilt oldukça incedir ve gözenekleri çok küçüktür. Görünümü mat ve serttir. Dokununca kuru ve pürtüklüdür. Cilt kendini koruma özelliğini tam olarak yerine getiremediği için iç ve dış faktörlerden kolayca etkilenip tahriş olur. Sık sık gerilir, kaşınır, karıncalanır, çatlar ve soyulur. Banyodan sonra kızarıklıklar oluşur, sabun ve kireçli su rahatsızlık verir. Fazlasıyla nemsizdir, günlük bakım kremi kullanılmasına rağmen hala kuruluk ve gerginlik hissedilir.


  Yağlı cilt kalındır ve gözenekleri çıplak gözle rahatlıkla görülecek kadar genişlemiştir. Rengi donuk, görünümü yağlı ve parlaktır. Dokununca kaygandır. Sık sık sivilce ve siyah nokta oluşur. Makyaj çok çabuk bozulur hatta akar. Oldukça dayanıklıdır, en geç kırışan cilt türüdür.


  Karma cilt yağlı ile kuru arasındaki cilttir; ne yağlı, ne kurudur. Alın, burun ve çene ( T bölgesi ) yağlı; yanaklar normal veya kurudur. Yanak bölgesindeki cildin tipi dış etkenlere bağlı olarak değişebilir.


  Normal cildin gözenekleri optimal açıklıktadır. Rengi pembedir. Görünümü taze ve sağlıklıdır. Dokununca yumuşak ve pürüzsüzdür.


  Bir önemli not, cildiniz hangi tipte olursa olsun, fazla güneşlenme, mevsim değişimleri ve hormonal etkenler nedeniyle nemsizlik, hassasiyet veya kuruluk gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken, özel bakım programları uygulamaktır. <div>
  ______________________________ ___ 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Cilt tipi testinizi evde rahatlıkla kendiniz uygulayabilirsiniz. Aslın da cilt tipi çok kolay belli olur yalnız karma cilt ile yağlı cilt benzerlik gösterdiği için ayırmakta güçlük çekebiliriz. Yağlı ciltlerde yüzün tüm bölgeleri parlar, gözenekler açık ve sivilcelerin çok olduğu bir tiptir. Karma ise T bölgesi dediğimiz (alın, burun, çene) yerler de parlama ve yağ görülür. Kuru ciltlerde de pullanma meydana gelir. Bu cilt tiplerin hepsi sorunlu olmaktadır. Yüzünüzü normal hale getirmek için kremler kullanabilirsiniz.
+ Yorum Gönder


ten rengimizi nasıl anlarız,  cilt tipimi nasıl anlarım,  ten rengimi nasıl öğrenebilirim,  ten rengini nasıl anlarız,  cilt tipimi nasıl öğrenebilirim,  cilt rengimi nasıl anlarım