+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Haberler Forumunda Terbiyesiz sözler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Terbiyesiz sözler
  Terbiyesizlik İle İlgili Yazı

  Kadının biri, Güniz Sokak'taki bir balıkçıya "Bu balıklar taze mi?" diye sorunca, balıkçı kendinden emin bir şekilde "Teyze bunlar canlı" demiş.
  Kadın bir kez daha "Bunlar taze mi?" diye sorunca adam sinirlenmiş ve "Teyze bunlar canlı dedik ya, hâlâ taze mi diye soruyorsun" diye çıkışmış.
  Bu kez kadın "Oğlum ben 82 yaşındayım ve görüyorsun ki canlıyım ama şimdi ben aynı zamanda taze mi oluyorum" demiş!
  Aslında hem balıkçının hem de yaşlı kadının cevabının, kendi içinde tutarlı ve mantıklı bir yanı var.
  Bu, elbette bakış açısına göre değişir. Öyle ki, cansız olup tazeliğini muhafaza edenler de var.
  Örneğin; televizyonda 'banttan' yayınlanan ve dünya gündeminde hiç yer almamış bir önemli konunun 'tazeliğini' mi tercih edersiniz..
  Yoksa 'canlı', üstelik "capcanlı" olarak yayınlanan ve "Yeni kasetiniz ne zaman çıkacak?" sorusu gibi çok stratejik ve deruni bir sorunun 'bayatlığını' mı tercih edersiniz?
  Tabii bir de 'taze' olmak ile 'diri' olmak arasındaki fark kadar, 'bayat' olmak ile 'küflenmiş' olmak arasındaki fark da önem taşıyor.
  Nasıl ki çok taze ekmeği yemek bir sindirim sorununa yol açıyorsa, bazı 'çok taze' konuları gündeme getirmek de bazı insanlarda 'hazım' zorluğu doğuruyor.
  Konuyu 'soğutmadan' belirteyim ki, Türkiye gibi, çok canlı bir düşünsel hayat sürdüren bir ülkede bazılarının hâlâ 'küflü' fikirlerin peşinden koşması beni ziyadesiyle üzüyor.
  Üzüyor ama şaşırtmıyor. Çünkü 'süflî' bir zihniyetten 'küflü' olmayan bir düşünce sadır olması elbette beklenemez.
  Türk milli takımının oynadığı maçta son anda kazanılan penaltıyı 'kaçırmasına' üzüldüğümüz kadar, Türkiye'nin geçtiğimiz dönemlerde 'ıskaladığı' tarihi gelişmelere niye üzülmüyoruz?
  Türk toplumunun karakteristik bir vasfı da yeniliğe olan yatkınlığı olsa gerek..
  Aslında her 'yeni', 'iyi' midir? Ya da iyi olan her şey, yeni midir? Eski olan her şey, kötü müdür?
  'Yeni' ya da 'eski' kime göre iyi veya kötüdür? 'Eski' olan her şey 'eskimiş"' midir?
  Örneğin; Süleymaniye Camii 'eskidir' ama 'eskimiş' midir?
  O cami eskiden beri yeni değil midir? Bir ay önce minaresi dört bidonu ekleyerek inşa edilmiş olan cami 'yenidir' ama yapıldığı anda dahi 'eskimiş' değil midir?
  Yine Hüsamettin Cindoruk'un başını çektiği 'siyasi oluşum' yenidir; ama başladığı anda, tıpkı bu oluşumun müellifi gibi eskimiş değil midir?
  Türk toplumunun, hiçbir zaman eskimeyen o yeniliğe açık olma tutkusu, bazen olumlu sonuçlar doğurduğu gibi bazen patolojik ve kronik bir hal de kazanıyor..
  Bir kıyafetin, bir araba markasının, bir ev eşyasının, bir reklam filminin modası elbette kısa sürede demode olabilir.
  Yeni olan bir şey, görülüyor ki bazen olumlu bazen olumsuz sonuçlar doğurur.
  Örneğin; asansörü bulan adam her kim ise, bu kişinin dünyanın en büyük çevrecisi ilan edilmesi gerektiğini düşünürüm.
  Asansör olmasaydı, ne çok katlı apartmanlar ne gökdelenler ne de plazalar olacaktı.
  Dolayısıyla, 'dikey' yapılaşma yerine 'yatay' yapılaşma olacak ve belki de saksılara konulacak toprak bulmakta bile zorlanacaktık.
  Hatta saksılara konulacak toprak bulmakta bile zorlanacağımızdan, yabancıların Türkiye'de arazi satın alması imkanı da pratikte olmayacak ve böylece 'vatan elden gitmeyecekti'!!
  Evet bir tarafta, Cumhuriyet tarihinin en büyük bestekarlarından olan merhum Yusuf Nalkesen'in ismini dahi bilmeyen bir gençlik..
  Diğer tarafta, 'hırt müzik'ten 'cılk parça' höyküren yeniyetmelerin 'musiki-i şahane'sini cebinde öttüren bir 'gnçlk'..
  'Veda öpücüğü' bile değil,'veda bûsesi' isimli bir beste yapan merhum Nalkesen şimdi 'eski' mi oluyor; yoksa, bırakınız buseyi ve öpücüğü 'okşa okşa' diyen Petek Dinçöz ya da 'yalarım seni' diyen Banu Alkan 'yeni' mi oluyor?!  FİKRİ AKYÜZ 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bir insanın başkasına yaptığı her hangi hoş olmayan bir davranış ve söylediği hoş olmayan sözlerin söylenmesi o kişinin yaptığı bir terbiyesizliktir. sizde bilirsiniz toplumda terbiyesizlere yer yoktur ve hiç bir zamanda sevilmezler.
+ Yorum Gönder


terbiyesiz sozler,  en terbiyesiz sozler,  terbiyesiz statuslar,  terbiyesiz sözler,  terbiyesiz seirler,  terbiyesiz şeirler