+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Haberler Forumunda Basketbol Oyun Kuralları - Basketbol Kuralları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Basketbol Oyun Kuralları - Basketbol Kuralları
  Oyun Kuralları

  Basketbol 1891 yılında Springfield Massachusetts YMCA kolejinde fiziksel eğitmen uzmani olarak görev yapan Dr. James Naismith tarafından kış aylarında atletler için kondisyon çalışması olarak uygulanmaya başlanmıştır. Dr.Naismith'in 13 ana basketbol kuralı günümüze gelene kadar oyunu hızlandırmak ve fizik anlamda en iyi mücadeleyi sağlamak amacıyla pek çok değişikliğe uğramıştır.Basketbol tüm dünyanın benimsediği A.B.D'nin en popüler uluslararası sporudur.

  Profesyonel basketbol 1896'da New York'ta başlamıştır. Daha sonra Kanada Fransa İngiltere ve dünyanın öteki ülkelerine yayıldı. 1936'da Olimpiyat Oyunları arasında yer aldı. N.B.A - National Basketball Association - Ulusal Basketbol Ligi ( National Basketball League ) ve Amerika Basketbol Birliği'nin ( Basketball Association of America) birleşmesiyle 1949'da kuruldu.

  Boyutlar:
  Alanın boyutları değişiklik göstermekle birlikte ideal boyutlar 26 m x 14 m’dir. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Bu çizginin tam ortasında orta yuvarlak denen bir daire çizilidir. Basketbol alanının karşılıklı olarak kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Pota kenar çizgisinden 12 metre içeridedir ve 18 m x 12 m boyutlarında bir sac levhadır. Pota üzerinde yerden 305 metre yükseklikte bir sepet vardır. Sepet 45 cm çapında demir bir çember ile buna asılı alt kısmı açık beyaz bir fileden oluşur. Basketbol elle oynanır ve atılan top yukarıdan çembere girip fileden geçerek aşağıya düşünce sayı olur. Basketbol topunun çevresi yaklaşık 75-78 cm ağırlığı 600-650 gram kadardır.

  Temel Kurallar:
  Basketbol beşer kişilik iki takımla oynanır. Her takımın en çok yedi yedek oyuncusu bulunabilir. Oyuncu oyunun durduğu herhangi bir anda değiştirilebilir ve oyuncu değiştirmede bir sınırlama yoktur.


  Fauller: Basketbol oyununda fauller kişisel ve teknik faul olarak ikiye ayrılır.Karşı takımın oyuncusunu tutmak itmek çelme takmak gibi hareketler kişisel faullerdir. Oyunu geciktirmek potayı tutmak sportmence olmayan davranışlarda bulunmak ya da aynı anda oyunda beşten fazla oyuncu bulundurmak gibi durumlarda hakemler teknik faul verebilirler.


  Kural çiğneme: Bir basketbol maçında oyun kurallarına aykırı olan hafif hatalara kural çiğneme denir. Kural çiğneme durumunda top rakip takıma verilir. Serbest atış alanında üç saniyeden fazla kalma çifte sürme topu yere vurmadan birden fazla adım atma topu tekmeleme ya da topa yumrukla vurma kural çiğnemedir.

  Oyun Süresi ve Hakemler:

  Basketbol karşılaşmalarını iki ya da üç orta hakem bir sayı hakemi bir 24 saniye hakemi ve bir de saat hakemi yönetir. Bazen sayı hakemine bir yardımcı eşlik eder.
  Basketbol karşılaşması genellikle 10’ar dakikadan oluşan 4 periyottan ve 2 devreden oluşur. İki devre arasında 15 dakika ara verilir. Beraberlik durumunda beşer dakikalık uzatma devreleri oynanır. Topun kurallara uygun olarak oyuna girmesiyle karşılaşma saati işlemeye başlar. Herhangi bir nedenle oyun durduğunda saat de durur. Hakemin kolunu yumrukla yukarı kaldırması faulü işaret eder. Açık elin ortasına dikilen işaret parmağı ise mola istendiğini gösterir. Mola bir takımın koçunun istediği kısa aradır. Koç takımının oyuncularına taktik vermek için mola alır. Takımlar bir maç sırasında toplam beş mola (1.devre:2 ve 2.devre:3)alabilir. Maç uzaması durumunda her uzatma devresinde takımlara birer mola hakkı daha verilir. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Basketbol bildiğiniz gibi top ile oynanan en ünlü oyunlardan biridir. basketbol oyuncuları daha iyi basketbol oynayabilmek için uzun ve ne çok zayıf nede çok kilolu olmalıdırlar. bunu dışında her oyunda olduğu gibi basketbolunda kuralları vardır.
+ Yorum Gönder


basketbolda uyulması gereken kurallar,  basketbolda uyulacak kurallar,  basketbol da uyulacak kurallar