+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Haberler Forumunda Aylık ortalama döviz kurları verileri Elektronik Veri Dağıtım Sisteminden (EVDS) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Aylık ortalama döviz kurları verileri Elektronik Veri Dağıtım Sisteminden (EVDS)

  Elektronik Veri Dağıtım Sisteminden (EVDS)


  EVDS veri tabanlarında veriler orijinal frekansları ile tutulmaktadır.
  EVDS veri tabanlarında veriler orijinal frekansları ile tutulmaktadır. Döviz kurlarının orijinal frekansı günlüktür. Aylık ortalama değerini EVDS'ye hesaplatarak görüntülemek için yapılması gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır;


  1.Merkez Bankasının "www.tcmb.gov.tr" ana sayfasından, "Veriler/İstatistikiVeriler(EVDS)" seçeneğine tıklayınız. Ya da "evds.tcmb.gov.tr" adresine giriniz.
  2.EVDS ana sayfasında, sol mönüde "Genel İstatistikler" seçeneğine tıklayınız.
  3.Görüntülenen "Veri Grupları" ekranından da, "Kurlar-Döviz Kurları (Günlük) (TL dönüşümü yapılmış)" seçeneğine tıklayınız.
  4."Zaman Serileri" butonuna basınız. Görüntülenen sayfanın alt kısmına, yandaki kaydırma çubuğunu kullanarak inerseniz ilgili zaman serilerini bulursunuz. Burada görüntülemek istediğiniz kurlara tıklayıp, örneğin ABD doları alış ve ABD doları satış (birden fazla seçmek için Ctrl tuşuna da basmanız gerekli) seçiminizi yapınız.
  5.Başlangıç ve bitiş tarihlerini aylık frekansa uygun formatta veriniz. Örnek: 01-1989 ve 01-2007 gibi.
  6.Frekans olarak "AYLIK" ve gözlem değerini "ORTALAMA" seçiniz. Değişim tekniği olarak "KESIKLI" verebilirsiniz ("KESIKLI" basit ortalama almaktadır, kaç veri varsa toplayıp veri sayısına böler),
  7."Rapor" butonuna basınız.
  "Rapor" butonuna basmak yerine, e-posta alanına kendi e-posta adresinizi yazarak ve "e-posta" butonuna basarak verileri e-posta yolu ile de alabilirsiniz.
  Veya "Kaydet(.csv)" butonuna tıklayarak, verilere EXCEL'in içine de sorunsuz bir şekilde alınabilen CSV formatında erişebilirsiniz.
  Aynı yöntem seçilebilecek diğer tüm veri grupları için de geçerlidir. 2. Acil

  Aylık ortalama döviz kurları verileri Elektronik Veri Dağıtım Sisteminden (EVDS) isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder