+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Haberler Forumunda Yağlı güreş neden ata sporudur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Yağlı güreş neden ata sporudur
  Yağlı güreş sporu

  Geleneksel Türk Ata Sporu.
  Yağlı güreş.jpg


  YAĞLI GÜREŞ
  Geleneksel bir Türk sporudur. Güreşçiler vucutlarına yağ sürerek güreştikleri için bu şekilde adlandırılır. Er Meydanı denilen alanlarda yapılır. Güreşçilerin vucutlarının yağlanması nedeni ile birbirlerini tutmaları zorlaştığından, büyük güç ve ustalık gerektiren bir spordur.

  TARİHÇE
  Yağlı güreş Mısır kaynaklıdır. Deniz ticareti sayesinde Avrupa'ya, Balkanlar'a taşınmıştır. Özellikle bir düğün eğlencesi olarak, güreşçilerin büyük toprak sahipleri tarafından davet edilmeleriyle başlamıştır. Türklerin MÖ 4. yy.dan beri güreş yaptıkları bilinmektedir. İlkbahar aylarında www.alasayvan.net doğanın canlanışı için yapılan kutlamalarda, evlenme merasimlerinde, zafer şölenlerinde hep güreş müsabakalari yapılırdı. Osmanlı İmparatorluğu’nda karakucak ve yağlı güreşler yaygın olarak ve devletin kontrol ve himayesinde yapılmaktaydı. Birçok bölgede güreş tekkeleri kurulmuş, bunların başlarında şeyh denilen eski ve ünlü pehlivanlar görev almıştır.
  Günümüzde de bu geleneğin bir uzantısı olarak organize edilen güreş etkinliklerinde, ağalık sistemi ile masrafları karşılayan bir kişi bulunur. Bu kişiler genellikle yörenin tanınmış ve varlıklı kişileridir.
  Osmanlı padişahlarından Sultan 4. Murad ve Sultan Abdülaziz de bizzat güreş yaparak bu spora gösterdikleri önemi göstermişlerdir. Edirne Sarayiçi’nde yapılan 650 yıllık geçmişe sahip Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bu sporun Türk kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu gösterir.
  1996 yılında Geleneksel Spor Dalları Federasyonu kurulmuş ve yağlı güreş için önemli bir adım atılmıştır 2. coolguy
  Yeni Üye

  Türk güreşi ata sporudur ve ülkemizde de yediden yetmişe sevilir.Aslında Edirne'de ve ülkemizin birçok farklı yöresinde güreşle ilgili yapılan etkinliklerin medyada daha iyi bir şekilde tanıtımı yapılması gerkmektedir çünkü yeni nesil bu sporu yeteri kadar tanımamakta ve kültürümüze olan bağını tam anlamıyla bilmemektedir.Örneğin televizyonlarda daha fazla programa yer verilebilir.Bunun dışında Türkiye güreş sporunda Dünya'da oldukça önemli bir yere sahiptir ve birçok müsabakada başarıları vardır.Gençlerin bu spora yönlendirilmesinin çok önemli olduğu kanaatindeyim.
+ Yorum Gönder


güreş neden ata sporudur,  güreş neden ata sporumuzdur,  güreşe neden ata sporu denir,  güreş niçin ata sporumuzdur,  güreş niçin ata sporudur,  güreş neden ata sporu