+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Haberler Forumunda Üç adım atlama ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Üç adım atlama ile ilgili kısa bilgiler
  Üç Adım Atlama

  Üç adım atlama: Üç adım atlama; sıçrama, adım atma ve atlama biçimindeki üç ayrı kesintisiz hareketin ard arda yapılarak, en uzak mesafeye ulaşmaya dayalı pist ve alan sporudur. 1896'dan beri olimpiyatlarda yer almakta olup, ilk oyunlarda iki sıçrama, sonraları tek sıçrama biçimini aldı.

  Günümüzde üç adım atlama, hız mesafesi uzun atlamada olduğu gibi 45 m.'dir. Burada da atletler uzun atlamada olduğu gibi süratli koşu ayak ve baldırları kuvvetlendirici egzersiz ve cimnastik hareketleri yaparlar. Koşuya tam anlamıyla ısındıktan sonra başlarlar. Sadece üç adım atlayıcı, tek adımcıdan daha alçak sıçramalar yapar. Güç ve denge rüzgara karşı durmak için en gerekli şeylerdir. Atlama sahası olarak kullanılan atlama havuzu ve atlama tahtası, uzun atlamadakinin aynısıdır. Yalnız üç adım atlamada, atlama havuzu ile atlama tahtasının arası en az 11 m.'dir. Günümüzde üç adım atlamalarda, süratle atlayan ve sıçrama kuvvetine sahip olanların kullandığı De Silva tekniği ile az süratli olanlar tarafından kullanılan Ortadoğu tekniği tercih edilir. Tek adımın aksine, üç adımda basmadan önce fazla sürat önemli değildir.Sıçrama, çabuk ve koşu yönünde olup tek adımdan daha alçak olmal
  ıdır. 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Üç adım atlama

  3 adım atlama, atletizmin bir dalıdır. Yeterince hızlanabilmek ve 10 santimetrelik sıçrama tahtasından, olabildiğince uzağa fırlayabilmek gerekir. Üç adım atlamanın, adından da anlaşılacağı gibi, üç aşaması vardır. Atletin yükseldiği ayağının üstüne düştüğü ilk adım; ağırlığını öbür ayağına kaydırdığı ikinci adım ve atlayış.

  Uzun atlama ve üç adım atlamada sporcular belli bir yol boyunca koşarlar ve yolun sonunda atlayışlarını yaparlar. Bununla beraber triple atlamada ise sporcular tek ayakları üzerinde sıçrar, adım atar ve zıplarlar. Böylece başarılı şekilde bir atlama yapmış olurlar. Her olayda bir sporcunun en iyi performansı dikkate alınır. Üç raunttan sonra en iyi sekiz kalan üs raunda geçer. Daha sonra da onlar kendi arasında elemeler yaparak birinciyi belirlerler.

 3. Ziyaretçi
  üç adım atlama çok kolay bir spordur..
+ Yorum Gönder


3 adım atlama,  üç adım atlama,  3 adım atlama hakkında bilgi,  üç adım atlama nedir,  üç adım atlama hakkında kısa bilgi,  3 adım atlama kısa bilgi