+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Haberler Forumunda 1 Kasım Seçim Takvimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Muhammed
  Özel Üye

  1 Kasım Seçim Takvimi
  Seçim Takvimi 2015

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) geçtiğimiz günlerde 1 Kasım tarihinde erken seçim yapılacağını duyurdu. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan erken seçimler için gerekli çalışmalar için şimdiden düğmeye basıldı.

  YSK'dan yapılan açıklamaya göre yurt dışındaki Türk vatandaşlarımız 8 Ekim 2015 tarihinden itibaren yurt dışı temsilciliklerinde oy kullanabileceklerdir.

  Siyasi partiler tarafından belirlenen adayların isimleri ise 28 Eylül 2015 tarihinde açıklanacağı duyurulmuştur. Adayların propaganda yapmaları amacıyla kendilerine verilen süre 22 Ekim - 31 Ekim tarihleri olarak kararlaştırılmıştır.

  1 Kasım seçimleri sonrasında yeni ve tek başına bir hükumet kurulması hedeflenmektedir.

  YSK'nın yaptığı açıklamaya göre 1 Kasım Seçim Takvimi şu şekildedir;

  31 Ağustos Pazartesi: Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için gümrük kapıları ve temsilcilikler ilan edilecek.

  1 Eylül Salı: Siyasi partilerin hangi seçim çerçevesinde aday yoklaması yapacaklarını YSK'ya bildirmeleri için son gün.

  2 Eylül Çarşamba: Yurt dışındaki seçmen kütüğünün YSK resmi internet sitesi tarafından ilan edileceği gün. Ayrıca seçmen kayıtlarının sorgulanması işlemlerinin başlayacağı gün olarak kararlaştırılmıştır.

  5 Eylül Cumartesi: Siyasi partilerin kararlaştırdıkları aday adayı listelerinin il ve ilçe başkanlıklarına bildirecekleri son gün olarak kararlaştırılmıştır.

  10 Eylül Perşembe: Yurt dışı seçmen kütüğünde yapılacak olan itirazların son günüdür.

  11 Eylül Cuma: Muhtarlık bölgesi askı listelerine ve Yurt Dışı Seçmen Kütüğü ile tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listelerine yapılacak itirazların karara bağlanmasının son günü.

  13 Eylül Pazar: Siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesinin kararlaştırılacağı gün.

  18 Eylül Cuma: Bağımsız Milletvekili adayı olmak için adayların il seçim kurullarına başvuracakları son gün.

  20 Eylül Pazar: Yurt içinde yaşayan vatandaşlarımızın oy verecekleri yer ve sandıkların belirleneceği gün.

  22 Eylül Salı: Milletvekili adaylarının eksik evrak ve belgelerini tamamlamaları için kendilerine tanınan sürenin son günü. Ayrıca bağımsız Milletvekili adaylarının da vazgeçme haklarını kullanabilecekleri son gün.

  28 Eylül Pazartesi: Siyasi partilerin, Milletvekili adayları için radyo, televizyon, resmi gazete ve şehirlerde ilan edilmesi.

  8 Ekim Pazartesi: Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarımızın gümrük kapılarında ve diğer yetkili temsilciliklerde oy kullanma işleminin gerçekleştirilmeye başlanacağı gün.

  13 Ekim Salı:
  Başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulunca ad çekilmesi.

  22 Ekim Perşembe: Bazı seçim propagandalarının kısıtlanmaya başlanılması.

  25 Ekim Pazar: Yurt dışındaki Türk vatandaşlarımızın oy verme işlemlerinin sona ermesi.

  31 Ekim Cumartesi: Seçim propagandasının sona ermesi.

  1 Kasım Seçim Günü
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  1 kasım 2015 erken seçimleri yapıldı geçti artık önümüzdeki seçimlere bakmak gerekiyor gelecek ilk seçim 25 Ekim 2019'da veya daha erken bir tarihte düzenlenecektir.
+ Yorum Gönder