+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Haberler Forumunda Basketbolun Kısa Tarihçesi... Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Yıldızçiçeği
  Yeni Üye

  Basketbolun Kısa Tarihçesi...
  Basketbol


  Basketbol, dünyanın her yerinde her seviyedeki milyonlarca insanın oynadığı veya seyirci olarak izlediği popüler bir spor dalıdır. Bu kadar talep gören bu spor dalının nasıl doğduğunu ve nasıl bu kadar hızlı yayıldığını biliyor musunuz?
  Tarihte ilk bilinen basketbola benzer bir oyunun, Amerika' da Kızılderililer tarafından basit olarak oynandığı belirtilmektedir. Basketbolün bugünkü durumuna gelmesindeki ilk bilinçli çabalar, 1891 yılında Amerikalı bir beden eğitimi öğretmeni olan Dr. James Naismith tarafından başlatılmıştır. Massachusettes Springfield Koleji'nde onüç maddelik ilk oyun kuralları ile oynanmaya başlanan oyun, kış döneminde atletler, beyzbolcular ve Amerikan futbolu oynayan çocukların salon içinde sakatlanmalarını önleyici ve faydalı bir kış antrenmanı gerçekleştirmeleri amacıyla ortaya çıkmıştı. Kısa bir sürede geniş kitlelerin ilgisini çeken basketbol; yardımcı antrenman özelliğinden kurtulup, popüler spor dallarından biri haline gelmiştir.
  Basketbol, Birinci Dünya Savaşından sonra hızla Amerika'dan Avrupa' ya oradan da Afrika, Asya ve Avustralya'ya yayılmıştır.
  Bu spor dalını yönetmek amacıyla çalışan FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) 1932 yılında İsviçre Cenevre'de kurulmuştur. Bilindiği üzere FIBA, basketbolun daha hızlı yayılması ve daha zevkli bir oyun haline gelebilmesi için gerekli her türlü düzenlemeleri ve oyun kurallarını hayata geçirmektedir.

  İlk Avrupa ve Dünya Şampiyonası

  İlk Avrupa şampiyonası 1935 yılında İsviçre Cenevre' de düzenlenmiş ve Letonya birinci olmuştur. Yine 1936 yılında Berlin' de yapılan Olimpiyatlara resmi oyun olarak dahil edilmiştir. İlk dünya Şampiyonası ise, 1950 yılında Arjantin'te yapılmış ve Arjantin birinci olmuştur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Basketbol oyunu bilindiği üzere milyonlaca hayranı olan ve oynamayı çok seven bir oyundur. bu oyunun ilk ve basit hali ilk olarak kızılderililer tarafından oynamıştır. daha sonra amerikalı doktor James Naismith basketbolu bugünkü haline getirmeye çalışmıştır.
+ Yorum Gönder


basketbolun tarihçesi kısaca,  basketbolun kısa tarihçesi,  basketbolun kısaca tarihcesi,  basketbol tarihçesi kısaca,  basketbolun tarihçesi kısa,  basketbol tarihçesi kısa