+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Farz ve Vacip Oruçlar nelerdir - Farz Olan oruçlar - Vacip Olan oruçlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Farz ve Vacip Oruçlar nelerdir - Farz Olan oruçlar - Vacip Olan oruçlar

  Farz ve Vacip Oruçlar nelerdir


  Dinen yapılması kesin ve bağlayıcı tarzda istenen fiili ifa etmek farzdır. Hanefiler’in dışındaki mezheplerde –kural olarak – farz ve vâcip terimleri eşanlamlı olarak kullanılır. Hanefiler’e göre ise zanni delile dayanılarak belirlenen görevler vâcip diye anılır ve farzının bir alt derecesini oluşturur.

  Ramazan orucunun edası da kazası da farzdır. Yine, edasına başlanan Ramazan orucunun kasden bozulması halinde gerekli olan keffâret orucu ile, zıhâr, katl (adam öldürme), halk (hacda ihramlı iken vaktinden önce tıraş olma) ve yemin için tutulacak keffâret oruçları da farz gurubuna girer. Ramazan orucunun edası “muayyen farz”, diğerleri “gayr-ı muayyen farz” olarak nitelendirilir; çünkü Ramazan orucunun edası sadece belirli bir vakitte mümkündür, diğerleri ise istenilen mübah günlerde tutulabilir.

  Nezir (adak) oruçlarını tutmak vâciptir. Bunların belirli zamanda tutulmasının adanmış olması halinde “muyayyen vâcip”ten, aksi halde “gayr-ı muayyen vâcip”ten sözledilir. Nezredilen itikâf oruçları muayen vâcip sayılır. Başlanmış bir nafile (mendup gurubuna giren) orucun bozulması halinde bunun kaza edilmesi de Hanefiler’e göre vâcip Mâlikîler’egöre farzdır (İmâm Mâlik’ten kaza gerekmediği de rivâyet edilmiştir).
 2. Fatma
  Administrator

  Farz oruç ramazan ayında tutulması gereken oruçtur. Vacip oruç ise adak veya farz orucunu tutamayanların sonradan tutukları oruçtur.
+ Yorum Gönder


farz olan oruçlar,  vacip olan oruçlar,  farz olan oruçlar nelerdir,  vacip oruçlar nelerdir,  orucun vacipleri nelerdir,  orucun vacipleri