+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Hac–Zekat ve Oruç Forumunda Oruç tutarken bir davete gidilince orucu bozmak günah mıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Oruç tutarken bir davete gidilince orucu bozmak günah mıdır?

  Oruç tutarken bir davete gidilince, orucu bozmak günah mı kısa bilgi

  CEVAP
  Davete gidilince, Ramazan, kaza ve kefaret oruçları bozulmaz. Sadece nafile oruçlar bozulabilir. (Mevkufat)Nafile oruç tutarken uygun bir davete gidilince, orucu bozmak günah değildir. Bir mümin arkadaşı sevindirmek ve onu üzmemek için davetine gidilir. Davete gidip de orucunu bozmayan bir kimseye Peygamber efendimiz, (Arkadaşın senin için bu kadar külfete girdiği halde, sen hâl⠓Oruçluyum” diyorsun. Şimdi ye, sonra yerine bir gün tutarsın) buyurdu. (Dare Kutni)
  oru-tutarken.jpeg
  Yine buyurdu ki:
  (Davete giden, Ramazan, kaza ve adak orucu değilse, [nafile ise] orucunu bozsun!) [Taberani]

  (Din kardeşinin hatırı için nafile orucu bozana, bin günlük oruç sevabı yazılır. Bu orucu kaza edince de iki bin günlük sevap yazılır.) [Şir’a]

  Öğleden sonra, bir zaruret olmadıkça, nafile orucu bozmamalıdır! Hadis-i şerifte, (Nafile oruç tutan kimse, öğleye kadar muhayyerdir) buyuruldu. (Taberani)
 2. Fatma
  Administrator

  Sadece nafile orucunu bozabiliriz. Aslında çok gerekmedikçe bozmamak daha doğru. Ama davet eden kişi hazırlık yapmış ve zahmete girmişse davete icabet etmek gerekir. Çünkü davete icabet etmek dinimizde sevaptır.
+ Yorum Gönder